Przedstawiciel Ministerstwa Zasobów [b]Zhang Dawei[/b] zapowiedział, że pierwszy przetarg na koncesje poszukiwawcze gazu łupkowego jest skierowany tylko do czterech chińskich koncernów, choć wcześniej zainteresowanie zgłaszały także [b]BP i Shell[/b]. Aukcja zostanie organizowana na początku listopada i wezmą w niej udział chińskie giganty [b]PetroChina[/b] i [b]Sinopec [/b]oraz firmy specjalizujące się w eksploatacji złóż - [b]China National Offshore Oil Corp.[/b] i [b]Shanxi Yanchang Petroleum Group[/b].

Chińczycy liczą, że zasoby gazu w łupkach skalnych mogą sięgnąć [b]1 bilion m sześc. [/b]do 2010r. I w tym czasie będą mogli wydobywać nawet 15 mld m sześc. rocznie.

Inną - od chińskiej - taktykę w poszukiwaniach gazu niekonwencjonalnego stosują kraje europejskie. Ukraina poinformowała o tym, że rosyjsko-brytyjski koncern TNK BP będzie tam prowadził badania w zakresie shale gas. Natomiast w Polsce, gdzie zasoby gazu łupkowego szacuje się wstępnie na 1,5-3 bln m sześc., koncesje poszukiwawcze otrzymało wiele zagranicznych firm. Na liście są m.in. amerykańscy giganci - [b]Chevron[/b] i [b]Conoco Phillips[/b].