Shell przewiduje przewrót w energetyce

Koncern Shell opublikował raport „Sygnały i drogowskazy”, przedstawiający różne scenariusze energetyczne dotyczące globalnej sytuacji i światowych dostaw energii

Publikacja: 16.02.2011 12:50

Shell przewiduje przewrót w energetyce

Foto: Bloomberg

Według koncernu przez następne cztery dziesięciolecia światowy system energetyczny przejdzie gruntowne zmiany. Oto najważniejsze tezy wynikające z tego raportu:

[b]1. Świat wkracza w erę szybkich przemian oraz intensyfikacji cykli gospodarczych[/b]

Recesja miała wpływ na cenę ropy i towarów i może jeszcze wrócić. Państwa rozwijające się, takie jak Chiny i Indie, są na etapie intensywnego rozwoju materialnego, a zawężający się rynek nadal będzie wywierał presję na ceny i będzie generował niestabilność.

[b]2. Obserwujemy stopniową zmianę w korzystaniu z energii[/b]

Państwa rozwijające się, łącznie z największymi populacjami, takimi jak Chiny i Indie, wkraczają w swoją najbardziej energetyczną fazę wzrostu. Podstawowe zapotrzebowanie na energię na świecie do roku 2050 może zwiększyć się trzykrotnie w porównaniu od poziomu z 2000 roku, jeśli gospodarki rozwijające się powielą historyczne wzorce rozwoju.

[b]3. Jeżeli weźmie się pod uwagę znane obecnie technologie, czy warunki finansowe i polityczne – możliwe jest zwiększenie produkcji energii o około 50 proc. w porównaniu z poziomem z 2000 r. [/b]

To jednak wciąż pozostawia sporą lukę między przewidywanym popytem i podażą. Tę lukę nazywaną przez przedstawicieli Shella "luką niepewności" trzeba będzie ograniczyć łącząc sprowadzanie popytu do umiarkowanego poziomu z jednoczesnym nadzwyczajnym przyspieszeniu produkcji.

[b]4. Podaż będzie starała się nadążyć za popytem [/b]

Do końca nadchodzącej dekady wzrost produkcji ropy i gazu, które są łatwo dostępne, nie będzie odpowiedni dla przewidywanego tempa wzrostu popytu.

[b]5. Rozwój inteligentnych miast, wspieranie zrównoważonego rozwoju oraz komercyjne i technologiczne innowacje mogą doprowadzić do bardziej umiarkowanego popytu [/b]

Ale przyczynić się mogą do tego także gwałtowne ruchy cen, odruchowa polityka oraz niewłaściwe aspiracje.

[b]6. Świat stoi przed okresem niepewnej polityki globalnej[/b]

Pojawiają się nowe strategiczne linie. Rosnące potęgi coraz pewniej i coraz wyraźniej upominają się o to, co ich zdaniem stanowi ich narodowe interesy. To stawia w niekorzystnym świetle globalne mechanizmy zapewnienia zbiorowego bezpieczeństwa.

[b]7. Rosną naciski związane z ochroną środowiska [/b]

Nawet gdyby istniała możliwość utrzymania obecnego udziału paliw kopalnych w rynku energetycznym, aby reagować w ten sposób na większe zapotrzebowanie, emisje CO[sup]2[/sup] mogłyby wówczas poważnie zagrozić ludzkości. Nawet przy umiarkowanym wykorzystaniu paliw kopalnych oraz skutecznym zarządzaniu dwutlenkiem węgla, droga, która nas czeka, wciąż jest pełna wyzwań. Zachowanie pożądanych poziomów koncentracji CO[sup]2[/sup] w atmosferze staje się coraz trudniejsze.

Według koncernu przez następne cztery dziesięciolecia światowy system energetyczny przejdzie gruntowne zmiany. Oto najważniejsze tezy wynikające z tego raportu:

[b]1. Świat wkracza w erę szybkich przemian oraz intensyfikacji cykli gospodarczych[/b]

Pozostało 92% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie