Lewica o atomie 25 lat po Czarnobylu

26 kwietnia, w rocznicę wybuchu elektrowni w Czarnobylu, SLD złoży w Sejmie projekt uchwały o referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce

Publikacja: 20.04.2011 21:37

Sarkofag nad reaktorem elektrowni w Czarnobylu

Sarkofag nad reaktorem elektrowni w Czarnobylu

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

– To referendum jest konieczne, bo lada chwila mogą zapaść decyzje, które trudno będzie odwrócić – mówi Katarzyna Piekarska, wiceprzewodnicząca SLD. – A na razie nie odbyła się żadna poważna debata w tej sprawie. Słychać tylko głos lobby atomowego, a argumenty przeciwników są nieznane.

Zdaniem Piekarskiej budowa elektrowni atomowej niesie ze sobą sporo zagrożeń – związanych np. ze składowaniem paliwa jądrowego lub ewentualnymi atakami terrorystycznymi. Wiceszefowa SLD dodaje też, że elektrownia atomowa może być gotowa do użytku najwcześniej w 2020 – 2025 roku. – A więc jest to ogromnie kosztowna inwestycja, z której będą korzystać nasze dzieci – mówi.

Jakie stanowisko ma SLD w sprawie budowy elektrowni atomowych?

– Na razie nie mamy stanowiska, chcemy doprowadzić do debaty i referendum – zaznacza Piekarska. Nie ukrywa jednak, że osobiście jest przeciwna elektrowni atomowej w Polsce.

Żeby Sejm zarządził referendum, musi to poprzeć bezwzględna większość posłów. Czy uda się zgromadzić tylu zwolenników tego pomysłu? Do wniosku być może przychyli się PiS. Maks Kraczkowski powiedział "Rz", że w świetle wydarzeń w Japonii opowiada się za referendum i sam głosowałby przeciw.

Ale rządzącej PO ani w głowie referendum w sprawie atomu. – Po pierwsze, nie wszyscy Polacy są specjalistami od energetyki atomowej – tłumaczy Andrzej Halicki z PO. – Po drugie, referendum to sposób na zrzucenie z siebie odpowiedzialności za decyzję strategiczną, którą musi podjąć rząd.

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce odbyły się cztery referenda: zatwierdzające nową konstytucję, zatwierdzające decyzję rządu o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej oraz na temat powszechnego uwłaszczenia i prywatyzacji. Te dwa ostatnie referenda były przeprowadzone jednocześnie i ich wynik nie został wzięty pod uwagę z powodu zbyt niskiej frekwencji. Nigdy nie doszły do skutku pro-ponowane referenda: w sprawie reprywatyzacji, aborcji lub jednomandatowych okręgów wyborczych.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej