W Polsce za sieć gazociągów przesyłowych oraz infrastrukturę im towarzyszącą, taką jak stacje, tłocznie i węzły gazowe, odpowiada państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Jest to spółka, która powstała stosunkowo niedawno, bo 16 kwietnia 2004 r., jako PGNiG - Przesył. Od tego czasu datuje się też przejęcie przez Gaz-System odpowiedzialności za przesył błękitnego paliwa w Polsce.
Początkowo 100 proc. udziałów w firmie posiadało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Skarb Państwa nabył jednak wszystkie udziały już w kwietniu 2005 r. Najważniejszym celem Gaz-Systemu jest transport surowca pozyskiwanego z importu i wydobycia krajowego do sieci dystrybucyjnych oraz odbiorców bezpośrednio przyłączonych do systemu przesyłowego.
Obecna sieć
Gazociągi przesyłowe w Polsce mają obecnie długość 9 768 km. Do tego należy dodać 854 stacje gazowe, 14 tłoczni i 57 węzłów, bez których ta sieć nie mogłaby funkcjonować. Zdecydowana większość gazociągów służy do transportu gazu wysokometanowego. Główne linie biegną z Drozdowicz (przejście na granicy z Ukrainą) przez Tarnów, Górny i Dolny Śląsk, Wielkopolskę do Szczecina oraz z Drozdowicz i Wysokoje (przejście na granicy z Białorusią) przez Mazowsze do Włocławka i Trójmiasta.
Zobacz plany rozbudowy krajowego systemu przesyłowego
Dotychczas, dzięki istniejącej sieci, możliwy był przesył ponad 15 mld m