Firmy z Polski i Niemiec w czołówce trucicieli

Elektrownie odpowiadają za największe szkody dla środowiska i zdrowia - ocenia unijna agencja

Publikacja: 25.11.2011 19:34

Firmy z Polski i Niemiec w czołówce trucicieli

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Elektrownia Bełchatów otwiera listę największych trucicieli w Unii Europejskiej. Według raportu opracowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) roczne koszty zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery przez 10 tys. firm wynoszą 102 -169 mld euro. Koszty zanieczyszczeń związane są przede wszystkim z ochroną zdrowia i zgonami mieszkańców, m.in. z powodu zachorowań na raka. Unijna agencja oceniła też straty spowodowane spadkiem plonów w rolnictwie oraz szkody wyrządzone przez trujące związki w budynkach i konstrukcjach. Przypomina, że np. dwutlenek siarki niszczy kamienne elewacje, zwłaszcza elementy z cynku i metali. Szacunkowe koszty obliczono na podstawie emisji zgłaszanych przez zakłady.

Firmy inwestują

Nasza analiza ujawnia wysokie koszty będące skutkiem zanieczyszczeń pochodzących z elektrowni i innych dużych zakładów przemysłowych - powiedziała szefowa EEA Jacqueline McGlade.

Oprócz Elektrowni Bełchatów w czołówce trucicieli z Polski znalazły się Elektrownia Turów i Elektrownia Kozienice. Polska Grupa Energetyczna, właściciel dwóch pierwszych zakładów, nie skomentowała raportu.

- Przy spalaniu paliw powstają spaliny, ale istotne są wskaźniki emisji i dotrzymywanie przez Elektrownię Kozienice surowych unijnych norm. Wykorzystujemy wszelkie możliwe środki, by sprostać rygorystycznym normom emisyjnym i z powodzeniem się to udaje - zapewnia Eliza Trocka, rzecznik grupy Enea.

W rankingu trucicieli przodują też firmy z Niemiec. W pierwszej dziesiątce zajmują połowę miejsc, z czego cztery zakłady należą do RWE. Licznie reprezentowana jest również Wielka Brytania.

Kary dla Polski

Raport uwzględnia zakłady przemysłowe, elektrownie, rafinerie, a także niektóre rodzaje działalności rolniczej. Emisje pochodzące z elektrowni w największym stopniu przyczyniają się do szkód, koszty ich zanieczyszczeń oszacowano na 66 -112 mld euro. Kolejny znaczny udział w całkowitych kosztach szkód należy przypisać procesom wytwórczym (23 - 28 mld euro).

W analizie pominięto m.in. transport, gospodarstwa domowe i większą część działalności rolniczej. Gdyby je uwzględniono, koszty szkód byłyby jeszcze większe.

Polska może zapłacić bardzo wysokie kary za przekraczanie norm jakości powietrza, bo choć firmy spełniają normy unijne, to skumulowane zanieczyszczenia w miastach są zbyt wysokie.

- Obniżenie zanieczyszczeń do dopuszczalnych poziomów będzie dla Polski znacznie kosztowniejsze niż tzw. pakiet klimatyczny - ocenia Ryszard Pazdan, ekspert Business Centre Club.

W czwartek KE skierowała przeciwko Polsce pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie