Jak informuje w komunikacie ministerstwo przemysłu naftowego Iranu, Rosjanie podpisali umowę z irańskim Petroleum Engineering & Development Co. na pompowanie ropy ze złoża Zegheh w prowincji Buszer. Według dyrektora Nadżi Saduni, kontrakt - jak podał Reuters - opiewa na 1 mld dol.

Wydobycie ma wynieść najpierw 7000 baryłek na dobę, a docelowo za dwa lata - 55 tys. na dobę.

Iran jest drugim po Arabii Saudyjskiej eksporterem ropy wśród państw OPEC. Eksport tego surowca daje 80 proc. wpływów do budżetu państwa. Wcześniej, wg. informacji agencji Nowosti, Iran planował wybudowanie u siebie zakładu przerobu ropy ciężkiej w lekką. Ta druga jest bardziej poszukiwana na świecie, bowiem można z niej wyprodukować więcej benzyn i innych produktów naftowych.

Koncern Tatneft kontroluje Republika Tatarstan; spółka jest notowana na moskiewskiej i londyńskiej giełdzie. Wchodzi do dziesiątki największych koncernów paliwowych Rosji. W 2010 r. wydobył 25,8 mln ton ropy; miał 8,5 mld dol. przychodów i 1,3 mld dol. zysku netto. Za 9 miesięcy 2011 r. czysty zysk zwiększył się 1,5 raza - do 1,57 mld dol.