Innovative - pod taką marką paliwo z Naftogazu jest sprzedawane na stacjach koncernu. Jak podał dziś "Kommersant", Naftogaz spodziewa się dzięki nowemu paliwu zająć 11 proc. rynku hurtowego i 5 proc. detalicznego. Paliwo produkuje rafineria w Mariampolu należąca do Azowskiej Kompanii Naftowej. Rocznie może produkować 0,5 mln ton.

Innovative jest zgodne ze standardami Euro-4 i Euro-5. Produkowane jest z kondensatu gazowego i lekkiej ropy z Kazachstanu z dodatkiem m.in. metanolu i bioetanolu z przerobu roślinnego.

Naftogaz będzie sprzedawał Innovative pod własną marką, która pojawi się w ciągu miesiąca. Za tym do końca tego roku powstanie sieć 250 stacji benzynowych Innovative. W przyszłym ma przybyć jeszcze 50 nowych stacji.

Obecnie na ukraińskim rynku paliwowym dominują paliwa z Rosji i koncernów zachodnich. Rodzime stanowią tylko 15 proc. rynku.

Nafogaz to największy koncern Ukrainy - zatrudnia 175 tys. pracowników; ma pięć zakładów przerobu gazu i ropy, sieć stacji benzynowych, wydobywa 90 proc. ropy i gazu Ukrainy. Kieruje magistralami tranzytowymi.