Firma zastrzega, że na razie jest zbyt wcześnie, by określić jak duże są złoża. – Jesteśmy jednak dobrej myśli – powiedział Oisin Fanning. Testowanie złoża pod Nową Solą potrwa przynajmniej kilka tygodni. Potem firma podejmie decyzję, czy eksploatacja będzie uzasadniona finansowo.
San Leon jest międzynarodową grupą przedsiębiorstw, zajmujących się wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu w Polsce, Irlandii, we Włoszech, w Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie. Po przejęciu Realm Energy International jest jednym z największych koncernów poszukujących gazu z łupków w Polsce. Pozytywne wiadomości z Nowej Soli pojawiają się po lipcowym odkryciu przez San Leon gazu łupkowego w odwiercie Szymkowo-1, również w basenie Morza Bałtyckiego.
San Leon powstał w 1995 r. jako przedsiębiorstwo wydobywcze ropy naftowej i gazu. W latach 1995–2007 główną działalność firmy stanowiły inwestycje w odkrywanie złóż ropy i gazu oraz ich eksploatację. W październiku 2007 r. San Leon przejął w Maroku pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym. Siedzibą firmy jest Dublin, biuro zarządu jest w Londynie, zaś biura operacyjne m.in. w Warszawie oraz w Denver w stanie Colorado. Od września 2008 roku spółka notowana jest na giełdzie w Londynie (rynek AIM). W roku 2009 i 2010 grupa przejęła Gold Point Energy i Island Oil and Gas Plc. San Leon znana jest na rynku z tego, że po odkryciu złóż bardzo szybko przystępuje do ich eksploatacji. Grupa jest wspierana przez miliardera Georgea Sorosa i fundusz Blackrock
Gaz łupkowy i ropa występują w skałach tego samego rodzaju, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są znacznie płycej. Zdarzają się przypadki, że roponośne skały znajdują się tuż pod ziemią, a nawet na jej powierzchni.
Ropę ze skał (tight oil) wydobywa się w podobny sposób jak gaz łupkowy, wpompowując pod powierzchnię ogromne ilości wody pod bardzo wysokim ciśnienie. Ze względu na gęstość i lepkość tej ropy wydobycie jest trudniejsze i droższe. W Kanadzie koncerny eksploatują złoża, kiedy cena gatunku Brent przekracza 96 dolarów za baryłkę (teraz kosztuje 114 dol.). Zdaniem analityków wydobycie ropy i gazu ze źródeł niekonwencjonalnych może okazać się najlepszą drogą do uniezależnienia się od od tradycyjnych dostawców. Z tego powodu przeciwni ekploatacji są Rosjanie, którzy nie zdecydowali się na poszukiwania w łupkach na większą skalę.