Za budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomowej odpowiedzialna jest PGE Polska Grupa Energetyczna SA. W inwestycję mają się też zaangażować KGHM Polska Miedź SA, Tauron Polska Energia SA i Enea SA. Aktualny plan zakłada, że elektrownia ruszy w 2032 roku. Wciąż nie wiadomo jednak gdzie zostanie wybudowana i jak będzie finansowana.

- Energetyka jądrowa to jest coś w sensie inwestycyjnym, na co przyjdzie moment przyjdzie dopiero w 2015 roku - powiedział minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, w TVP Info. - W tym momencie rozpoczęliśmy badania tak zwane lokalizacyjne (...). Będziemy gotowi z tą odpowiedzią po bardzo precyzyjnych i bardzo rzetelnych analizach, które są już dzisiaj prowadzone - dodał.

W piątek premier Donald Tusk zapowiedział idące w setki miliardów inwestycje, które mają pomóc hamującej gospodarce. Wśród nich wymienił inwestycje w energetykę - 60 mld zł do 2020 roku, nie wspominając jednak o atomie.

- Mówimy w sumie jednak o około 50 mld zł dodatkowo, ponad to co zapowiedzieliśmy w całym bilansie energetycznym 60 mld zł wydatków - powiedział Budzanowski.