Ropa zanieczyszcza Syberię

To już druga w ciągu pół roku awaria wydobywcza na największym złożu ropy Rosji i trzecim na świecie

Publikacja: 17.10.2012 11:00

Ropa zanieczyszcza Syberię

Foto: Bloomberg

W okręgu nienieckim doszło do rozlania ropy z odwiertu na powierzchni ponad 1 tys. mkw. Chodzi o prace na złożu Trebsa i Titowa, prowadzone przez koncerny Baszneft i Łukoil. O zdarzeniu poinformowała ich wspólna spółka Baszneft-Polus. Jak wyjaśnia, powodem wycieku było rozhermetyzowanie urządzeń wydobywczych.

Firma prowadzi prace mające na celu powstrzymanie wycieku i zebranie z ziemi ropy, by nie dopuścić do jej wsiąknięcia i zatrucia wód gruntowych.

Jak przypominają media, to już druga tego typu awaria w tym roku. Pierwsza miała miejsce 20 kwietnia. Wtedy do gleby dostało się ok. 600 m

3

ropy, a ekologiczne straty zostały przez ministerstwo przyrody wycenione na 13,5 mln rubli (1,3 mln zł).

Przyczyną obu awarii jest człowiek. W maju koncern zwolnił dwóch menadżerów wysokiego szczebla - wiceprezesa ds. wydobycia ropy i gazu oraz dyrektora departamentu wydobycia.

Złoże Trebsa i Titowa to największe złoże ropy w Rosji. Zalega tam od 140 mln t do 200 mln t ropy. Czyli od 25 proc. do 40 proc. całego rocznego wydobycia Rosji. Dodatkowym atutem jest położenie - 163 km od magistrali rurociągowej. Wydobycie produkcyjne ma ruszyć w 2013-2014 r. Na początek będzie to 10 mln t rocznie. Poziom inwestycji w złoże oceniany jest na 5-6 mld dol.

Zgodnie z warunkami licencji, samodzielny przerób wydobytej ropy ma wynieść co najmniej 42 proc., a minimum 15 proc. musi być sprzedane na rosyjskiej giełdzie surowcowej. Łukoil, należący do oligarchy Wagita Alekpierowa, ma zarówno rafinerie, jak i od dawna handluje paliwami na giełdzie. Jest też jedynym rosyjskim koncernem paliwowym, który śmiało inwestuje za granicą, m.in. w USA i Europie. Ma też rozwiniętą w okręgu nienieckim infrastrukturę transportową.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie