PGNiG liczy na wyższy zysk

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA dogadało się z Gazpromem. Rosjanie obniżają ceny gazu dla Polski, najwyższe w Unii Europejskiej. PGNiG liczy na wyższy zysk. Akcje w górę ponad 11 proc.

Publikacja: 06.11.2012 09:02

PGNiG liczy na wyższy zysk

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj

- Obniżka cen gazu - pochodzącego od rosyjskiego koncernu Gazprom - jest wyższa niż 10 proc. - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

PGNiG podało w dzisiejszym komunikacie, że podpisane porozumienie podwyższy EBITDA grupy w 2012 roku o 2,5-3 miliardy złotych.

"Przyjęte w drodze aneksu rozliczenia (za okres 2011-2012) będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA Grupy Kapitałowej PGNiG w 2012 roku w wysokości około 2,5 - 3 miliarda złotych" - podała spółka w komunikacie.

- Będziemy wnioskować o znaczną obniżkę cen gazu do URE. Spółka złoży w ciągu najbliższych dni wniosek taryfowy - poinformowała prezes PGNiG. Od 1 stycznia, za zgodą prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), będą wprowadzone niższe ceny gazu - dodała. PGNiG ma złożyć wniosek do URE ws. nowej taryfy gazowej w połowie listopada.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Marek Woszczyk, powiedział we wtorek, że URE zatwierdzi wniosek taryfowy PGNiG z niższymi cenami gazu.

Kontrakt jamalski obejmuje dostawy do 2022 roku włącznie, w ilości do 10,2 miliarda m

3

gazu rocznie.

O tym, że Gazprom zgodził się obniżyć ceny gazu dla Polski napisała wtorkowa "Rzeczpospolita".

Polska płaci za gaz kupowany od Rosjan najdrożej w całej Unii Europejskiej. PGNiG weszło z Gazpromem w spór arbitrażowy, starając się o obniżkę. PGNiG importuje z Rosji dwie trzecie sprzedawanego gazu.

Porozumienie kończy spór w arbitrażu. Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował we wtorek, że wniosek o wycofanie sprawy został już przesłany do Trybunału Arbitrażowego, we wtorek miał też tam dotrzeć identyczny wniosek ze strony rosyjskiej.

Porozumienie osiągnięto podczas spotkania prezes PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy z Aleksandrem Miedwiediewem, zastępcą przewodniczącego zarządu Gazpromu.

- To dobry znak w przywracaniu konkurencyjności długoterminowych kontraktów gazowych PGNiG wobec rynków europejskich - skomentowała Piotrowska-Oliwa, cytowana w komunikacie.

Miedwiediew podkreślił, że wynegocjowany mechanizm korekty ceny rosyjskiego gazu jest do przyjęcia dla obu stron i elastycznie odzwierciedla w kontraktach określone zmiany, zachodzące na gazowym rynku Polski i Europy.

- Osiągnięte porozumienie potwierdziło, że niezawodni partnerzy zawsze potrafią znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, które będzie zachowywać równowagę ich interesów - skonkludował Miedwiediew.

Już we wrześniu Piotrowska-Oliwa mówiła, że PGNiG nie wyklucza prowadzenia negocjacji z Gazpromem w sprawie obniżenia cen gazu poza trwającym arbitrażem w tej sprawie.

Wcześniej minister skarbu Mikołaj Budzanowski informował, że obecnie cena w kontrakcie jamalskim dla PGNiG przekracza 500 dol./1000 m

3

. Tymczasem w innych kontraktach wynosi 400-420 dol.

W czerwcu br. wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew zapowiedział, że cena gazu dostarczanego przez Gazprom do Polski zostanie obniżona.

W ubiegłym roku PGNiG rozpoczęło negocjacje dotyczące obniżki cen gazu oraz zmiany warunków cenowych ze spółką Gazprom Export. Formalny wniosek został wysłany w kwietniu 2011 roku. Rozmowy prowadzone z rosyjskim partnerem nie przyniosły jednak akceptowalnych przez PGNiG wyników i dlatego spółka zdecydowała się, tak jak inne firmy europejskie, na arbitraż.

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. W 2011 r. PGNiG odnotowało 23 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Intuicja ministra

Zamieszanie i duże niezrozumienie stron związanych z negocjacjami wprowadził wczoraj minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Intuicja mi podpowiada, że minister Budzanowski wkrótce będzie miał ważne wiadomości ws. cen gazu dla Polski" – napisał na swoim profilu na Twitterze minister Sikorski. Jego rzecznik nie chciał tego komentować.

- Obniżka cen gazu - pochodzącego od rosyjskiego koncernu Gazprom - jest wyższa niż 10 proc. - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG.

PGNiG podało w dzisiejszym komunikacie, że podpisane porozumienie podwyższy EBITDA grupy w 2012 roku o 2,5-3 miliardy złotych.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont