Powiaty i gminy nabywające energię elektryczną poprzez grupy zakupowe płacą średnio o 10 proc. mniej niż jednostki samorządowe kupujące energię samodzielnie – wynika z badania przeprowadzonego wspólnie przez firmę analityczną Audytel i Związek Powiatów Polskich.
Wzięło w nim udział 157 jednostek samorządu terytorialnego, z których aż 47 proc. już uczestniczy w grupach zakupowych. Dużą aktywność samorządów na tym polu potwierdzają też dane Urzędu Regulacji Energetyki – wynika z nich, że z prawa zmiany sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało już około 1 tys. z 2,5 tys. samorządów.
Ważny każdy grosz
– Deregulacja rynku sprzedaży energii elektrycznej oraz fluktuacje cen sprawiają, że kwestia zakupu energii stała się gorącym tematem. Chcąc usprawnić ten proces i uzyskać oszczędności, wiele jednostek samorządu terytorialnego zaczęło organizować grupy zakupowe, których zadaniem jest zbieranie informacji na temat zużycia energii elektrycznej oraz prowadzenia usystematyzowanego procesu zakupu zgodnie z wymaganiami prawa zamówień publicznych – mówi Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.
Okazuje się jednak, że oszczędności mogą być znacznie wyższe niż 10 proc. W maju średnia cena na rynku bieżącym Towarowej Giełdy Energii była o 16 proc. niższa niż rok wcześniej. Spadek cen hurtowych w skali dwuletniej sięga zaś aż 30 proc.
Niewielu może jednak liczyć na oszczędności o takiej skali. – Pojedyncze powiaty i gminy zwykle są w stanie zakontraktować niewielki wolumen energii, co ogranicza możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków cenowych – komentuje Grzegorz Bernatek, analityk Audytela.