O zwiększeniu francuskich udziałów informuje komunikat Novateku. W projekcie jamalskim Total ma 20 proc. a Novatek - 80 proc. Zakład LNG ma mieć moc 16,5 mln ton gazu rocznie (najwięcej w Rosji) i ruszyć za trzy lata. Będzie to szybciej niż dwa podobne zakłady zapowiadane przez Gazprom (w obwodzie leningradzkim i pod Władywostokiem - oba o mocy ok. 10 mln t).

Francuzi stali się udziałowcami prywatnego Novateku (należy do Leonida Miechelsona i Gennadija Tomczenki) w 2011 r, kupując 12,1 proc. akcji. za ok. 4 mld dol.. Potem zwiększyli udział jeszcze o 2 pkt. proc. wydając 800 mln dol..Umowa przewiduje, że udział Total może osiągnąć maksymalnie 19,4 proc.. Wtedy będzie to prawie dwa razy więcej niż obecnie w Novatek ma Gazprom (9,9 proc.).

Michelson - prezes koncernu i jego założyciel ma prawie 25 proc. a Timczenko ok. 23,5 proc. Novatek jest bliski uzyskania prawa eksportu LNG poza monopolem Gazpromu. Teraz Novatek wydobył w ubiegłym roku 57,3 mln m3 gazu i ma dobrą dynamikę wzrostu wydobycie. Coraz więcej rosyjskich firm przechodzi z umów z Gazpromem na umowy z Novatek, bo ten oferuje lepsze warunki dostaw i ceny.