Jurij Korolczuk z Instytutu Badań Energetycznych cytowany przez dziennik "Wiedomosti" przypominał, że Ukraina prowadzi z Gazprombankiem rozmowy dotyczące uzyskania dodatkowego kredytu o kwocie 1 mld dolarów. Decyzja do tej pory nie zapadła. Proces negocjacji ekspert wiąże z kwestią planowanej integracji Ukrainy z UE. Uważa, że decyzja o udzieleniu kredytu będzie związana z postawą Ukrainy wobec UE.

W okresie od czerwca do sierpnia tego roku Naftogaz Ukrainy zwiększył zakup rosyjskiego gazu dla napełniania podziemnych magazynów, aby móc zapewnić ciągłość tranzytu paliwa do Europy Zachodniej. Jurij Korolczuk ocenia, że w lipcu Ukraińcy kupili 1,418 mld m sześć. gazu, zaś w sierpniu kupią kolejne 2,3 mld m sześć. Razem w rezerwuarach będą mieć około 11 mld m sześć. paliwa.

Wcześniej prezes Gazpromu Aleksiej Miller mówił, że dla zabezpieczenia potrzeb w sezonie grzewczym Ukraina potrzebuje około 19 mld m sześć. gazu. Ekspert Instytutu Badań Energetycznych zwraca uwagę na to, że Naftogaz Ukrainy nie ma środków na zakup takiej wielkości surowca. Jest obciążony długami i ma problemy z terminowymi płatnościami za gaz ze strony odbiorców krajowych.