Dziś brytyjskie ministerstwo energetyki i zmian klimatycznych oraz koncern jądrowy Rosatom podpisały memorandum otwierające drogę do budowy przez Rosjan siłowni jądrowej na Wyspach, podała agencja Prime.

Brytyjski rząd proponuje Rosjanom dwuetapowy program poznawania obowiązującego na Wyspach systemu regulacji zagadnień energetyki atomowej oraz inwestowania w energetyce.

„W drugim etapie, w wypadku podjęcia decyzji o kontynuowaniu pracy na brytyjskim rynku, Rosatom i jego partnerzy biznesowi mogą przejść do fazy budowy i eksploatacji cywilnych instalacji atomowo-energetycznych na terenie Wielkiej Brytanii - cytuje dokument agencja.

Na poznanie obowiązujących zasad gry Rosjanie będą mieli czas do końca 2014 r. Potem mogą rozpocząć inwestowanie w nową elektrownię jądrową. Oprócz memorandum Rosatom podpisał też porozumienia o współpracy z Roll Royce i Fortum. To będą partnerzy Rosjan. Pomogą w przygotowaniu wstępnej oceny rosyjskiej koncepcji elektrowni z reaktorem WWER oraz w otrzymaniu licencji na budowę elektrowni.