Zapowiedział to dziś w rozmowie z agencją Interfaks wiceminister energetyki Kirił Mołodcow. Wcześniejsze plany władz nie były tak ambitne i wynosiły 12-13 proc..Teraz wzrosły, bowiem rząd przygotował program liberalizacji eksportu LNG (chcą tego Novatek i Rosneft). Ulgowe mają być dla producentów LNG stawki eksportowe oraz podatki od wydobycia surowców.

Rosja choć ma najwięcej gazu ziemnego na świecie pozostaje w ogonie produkcji LNG. To pochodna monopolu Gazpromu na eksport gazu. Dotąd działa tylko jeden zakład skraplania (na wyspie Sachalin), a udział Rosji w światowym rynku to jedynie 5 proc. W I połowie tego roku Rosja wyeksportowała jedynie 5 mln ton LNG. Tymczasem Japonia - największy odbiorca tego gazu i sąsiad Sachalina, potrzebuje rocznie 80 mln ton.

Najbardziej zaawansowana jest budowa nowego zakładu skraplania na półwyspie Jamał. jest to inwestycja prywatnego Novateku i francuskiego Total. Plany budowy dwóch zakładów (w tym jeden na Sachalinie), ma też Rosneft. Gazporm chce budować nad Bałtykiem i rozbudować swój jedyny zakład.

Obecnie liderem rynku jest Katar.