O tym, że wydobycia gazu łupkowego w Rosji nie będzie, poinformował dziś rosyjski minister energetyki, podczas trwającego w Degu w Korei Płd. 22 Światowego Kongresu Energetycznego.

- Mamy ogromne zasoby gazu ziemnego, dlatego nie ma sensu zajmować się przemysłowym wydobyciem gazu łupkowego w Rosji - cytuje Aleksandra Nowaka agencja Prime. Rosyjskie zasoby gazu ziemnego są największe na świecie (ok. 48,8 bln m3), jednak coraz trudniej się do nich dostać. Znane złoża lądowe są wyeksploatowane, a złoża Arktyki czy nowe na lądzie - dopiero sondowane.

Dlatego wielu obecnych na kongresie ekspertów prognozuje rynkowi gazu nietradycyjnego (łupkowego, metanu z pokładów węglowych) szybki rozwój. Według Transparency Market Research wielkość rynku nietradycyjnego gazu osiągnie do 2019 r poziom 130 mld dol., podczas gdy w ubiegłym roku było to niecałe 94 mld dol..

Światowe wydobycie w ciągu najbliższych 6 lat będzie rosło co roku o 5,8 proc.. W 2019 r osiągnie 966 mld m3 wobec 664 mld m3 w roku ubiegłym. W 2016 r ma ruszyć eksport taniego gazu łupkowego z USA do Europy. USA są od czterech lat światowym liderem wydobycia gazu. Dzięki boomowi łupkowemu wyprzedziły tutaj Rosję.