Memorandum w sprawie współpracy podpisał państwowy rosyjski koncern Rosnieft i China National Petroleum Corp (CNPC). Rosnieft ma mieć 51 proc. udziału w tym naftowym joint venture, a CNPC 49 proc.

Zasoby przewidziane do wspólnego zagospodarowania, w tym złoże Sredniebotuobinskie, znajdują się w pobliżu rurociągu ESPO (wschodnia Syberia - Pacyfik). Rosnieft dostarcza już odnogą tego rurociągu do Chin 300 tysięcy baryłek ropy dziennie, a w tym roku zgodził się na podwojenie dostaw.

Przedstawiciel CNPC powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że teraz rozpoczną się negocjacje, dotyczące szczegółowych warunków współpracy. Od uzgodnienia tych warunków zależeć będzie podpisanie konkretnej umowy.

Reuters odnotowuje, że Rosnieft zawarł już takie porozumienie z inną chińską firmą, Sinopec, która wydobywa ropę w Udmurcji, na zachód od Uralu.

Według danych Rosnieftu złoże Sredniebotuobinskie zawiera ponad 134 miliony ton ropy i ponad 155 miliardów metrów sześciennych gazu. Wydobycie ropy rozpoczęło się tam w tym miesiącu.