Skarb Państwa sprzeda ponad 34 proc. akcji Energi

Skarb Państwa chce sprzedać ponad 34 proc. akcji gdańskiego koncernu. Chętnych nie powinno zabraknąć.

Publikacja: 05.11.2013 04:00

Skarb Państwa sprzeda ponad 34 proc. akcji Energi

Foto: Bloomberg

Energa, jeden z czterech krajowych koncernów energetycznych, ujawniła szczegóły zapowiadanej od wielu miesięcy pierwszej oferty publicznej. IPO gdańskiej spółki obejmie do 34,18 proc. akcji należących do Skarbu Państwa. Nie będzie przy tym emisji nowych akcji. Analitycy szacują, że wartość oferty może sięgnąć nawet 2,6 mld zł.

Wkrótce decyzja KNF

Skarb posiada dziś 84,18 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi. Jeśli zapowiadana oferta publiczna się powiedzie, państwo pozostanie właścicielem połowy akcji gdańskiej spółki i zachowa nad nią kontrolę.

Zarząd Energi zapowiedział wczoraj, że IPO obejmie 141,5 mln akcji zwykłych serii AA o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Równocześnie skarb będzie ubiegał się o dopuszczenie i wprowadzenie do obrotu na warszawskiej giełdzie około 296 mln akcji zwykłych serii AA. Kapitał zakładowy Energi wynosi obecnie 4,5  mld zł i dzieli się na około 414 mln akcji. Oferującym akcje spółki będzie DM PKO BP.

Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego wciąż nie zatwierdziła prospektu emisyjnego Energi. Minister skarbu złożył dokumenty 11 września i zapowiadał, że spodziewa się ich akceptacji w połowie października. Tak się jednak nie stało, bo Komisja wezwała resort do uzupełnienia prospektu. Ogłoszenie przez Energę szczegółów dotyczących planowanej oferty można  odczytywać jako sygnał, że zatwierdzenie dokumentów przez KNF to już kwestia najbliższych dni.

Lepiej od konkurentów

Analitycy nie mają wątpliwości, że chętnych na akcje spółki nie zabraknie. – Można się spodziewać, że po udanym debiucie PKP Cargo oferta Energi będzie cieszyła się zainteresowaniem. Jednak o tym, czy zakończy się podobnym sukcesem, zadecyduje najpierw poziom widełek cenowych, a później ostateczna cena sprzedaży, a obydwie te decyzje są w wyłącznej gestii Skarbu Państwa – podkreśla Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK. Jak dodaje, dla inwestorów kluczowe znaczenie będzie miała oferowana przez spółkę stopa dywidendy.

– W ostatnim czasie nastroje inwestorów co do segmentu energetycznego poprawiły się. Poza tym pakiet 34 proc. akcji to nie jest tak wiele, dlatego spodziewam się, że skarb nie będzie miał problemów z jego sprzedażą – dodaje Petr Bartek, analityk Erste Group.

Eksperci są też zgodni co do tego, że Energa powinna być przez rynek lepiej wyceniana niż jej konkurenci, czyli Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron. – Powodem jest to, że zdecydowaną większość zysków Energa czerpie ze stabilnego segmentu dystrybucji energii – uzasadnia Bartek.

W jego ocenie 34-procentowy pakiet akcji Energi może być wart 2,1–2,6 mld zł. Jeśli te szacunki się sprawdzą, będzie to największa oferta publiczna w tym roku, przebijająca nawet PKP Cargo. Sprzedawane w IPO akcje kolejowej spółki były warte  1,42 mld zł, a giełdowy debiut wypadł znacznie lepiej od oczekiwań. Pierwsza transakcja na debiutanckiej sesji została zawarta po 80,2 zł, czyli 17,9 proc. powyżej ceny z IPO, a w trakcie sesji papiery drożały nawet o 23 proc.

Kwitnie handel akcjami

Według analityków cena jednej akcji Energi może wynieść od 14,7 zł do 18,4 zł. Bliżej dolnej granicy tych widełek kształtuje się dziś na rynku cena akcji pracowniczych gdańskiej spółki.  Handel papierami kwitnie już od kilku miesięcy, a ogłoszenia o skupie akcji można znaleźć m.in. w Internecie. Jak ustaliliśmy, ich średnia cena oscyluje wokół 15,4 zł, a chętnych na sprzedaż papierów nie brakuje.

– Cały czas zgłaszają się do nas chętni. Ceny negocjujemy indywidualnie, w zależności od ilości akcji, jaką każdy z klientów chce sprzedać – powiedziała nam osoba skupująca papiery Energi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki b.oksinska@rp.pl

Dobre wyniki

Korzystnie na wizerunek Energi tuż przed debiutem wpływa poprawa wyników finansowych po trzech kwartałach (patrz wykres). To efekt podwyżki taryfy za przesył energii oraz wzrostu wytwarzania w elektrowniach wodnych, spowodowanego korzystną pogodą. Zdaniem analityków pozostałe koncerny nie pochwalą się dobrymi wynikami w III kwartale.

Energa, jeden z czterech krajowych koncernów energetycznych, ujawniła szczegóły zapowiadanej od wielu miesięcy pierwszej oferty publicznej. IPO gdańskiej spółki obejmie do 34,18 proc. akcji należących do Skarbu Państwa. Nie będzie przy tym emisji nowych akcji. Analitycy szacują, że wartość oferty może sięgnąć nawet 2,6 mld zł.

Wkrótce decyzja KNF

Pozostało 91% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro