"Będziemy się przyglądać okolicznościom. Temu, w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia spłaty długu, jaka będzie reakcja Gazpromu. Będziemy się przyglądać cenom gazu i brać pod uwagę to, żeby wszyscy przeżyli zimę. Do tej kwestii trzeba podejść w sposób bardzo rozważny" - zaznaczył Wadim Czuprun.

Wiceszef ukraińskiego koncernu gazowego dodał też, że plany Ukrainy dotyczące rocznych zakupów gazu na razie nie uległy zmianom. Planuje się, że w tym roku będzie to 18 mld m sześć. gazu. Nie podał jednak ilości gazu, który Ukraina planuje kupić w 2014 roku. Gazprom potwierdził w środę, że Ukraina zaczęła spłacać swoje zadłużenie za gaz dostarczony jej w sierpniu, jednak - jak zaznaczył rosyjski koncern - dotychczasowe przelewy pokryły niewielką część zadłużenia, wynoszącego 882 mln dolarów.

Tymczasem upływa kolejny termin płatności. W czwartek Naftohaz powinien wykonać przelew na rzecz Gazpromu w wysokości ponad 1 mld dolarów jako opłatę za dostarczony na Ukrainę gaz w październiku. Jak podała rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS, w październiku tego roku Gazprom dostarczył ukraińskim partnerom 3,2 mld m sześć. paliwa.