W dniu 24 listopada 2013 r. wejdą w życie zmiany wynikające z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego regulacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, 2009/31/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r., w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz zmieniającej dyrektywę Rady 85/337/EWG, Euratom, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE, 2001/80/WE, 2004/35/WE, 2006/12/WE, 2008/1/WE i rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 („Dyrektywa CCS").
Implementacja postanowień przytoczonej Dyrektywy CCS nastąpi poprzez nowelizację ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, Dz. U. 2011 Nr 163 poz. 981 oraz niektórych innych ustaw. Najbliższa nowelizacja wpisuje się w obecny trend rozważań dotyczących optymalizacji polityki klimatycznej, której kierunki i przyszłe mechanizmy są przedmiotem trwającego w Polsce szczytu klimatycznego COP19. Temat technologii CCS (Carbon Capture and Storage), jej zastosowania oraz korzyści płynących z jej adaptacji, stanowił również istotny punkt biznesowego forum Climate Solutions, które było największym wydarzeniem towarzyszącym szczytowi COP19.
Odnosząc się do przedmiotowej nowelizacji za szczególnie istotne należy uznać zmiany dotyczące: zaliczenia podziemnego składowania CO2 do działalności regulowanej, aspektów związanych z przeprowadzaniem projektów demonstracyjnych technologii CCS oraz kwestii związanych z udzielaniem nowego rodzaju koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksów podziemnego składowania CO2 oraz na podziemne składowanie CO2.
Odnosząc się do PE, istotną zmianą będzie rozszerzenie zakresu przedmiotowego regulacji. Zgodnie ze zmienionym art. 1 PE, gdzie dodany zostanie ust. 2a, ustawa określać będzie warunki wykonywania i kontrolowania działalności polegającej na przesyłaniu dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania w celu przeprowadzenia projektu demonstracyjnego wychwytu i składowania dwutlenku węgla w rozumieniu Prawa geologicznego i górniczego. Razem z nowymi regulacjami PE, dotyczącymi projektu demonstracyjnego wychwytu i składowania oraz transportu CO2, wprowadzone zostaną m.in. definicje przesyłania CO2, sieci transportowej CO2, operatora sieci transportowej CO2 („OST"). Zmianie ulegnie również zakres definicji przedsiębiorstwa energetycznego przez dodanie przesyłu CO2 jako jeden z możliwych rodzajów działalności.
Niezależnie od zmian regulacyjnych, warto dodać, że w chwili obecnej w Polsce, największą działającą instalacją CCS, jest uruchomiona w kwietniu br. instalacja grupy Tauron, która współpracuje z konwencjonalnym blokiem energetycznym o mocy 200 MW.