Trzęsienie o sile 5,9 w skali Richtera miało epicentrum na granicy Krasnojarskiego Kraju i obwodu irkuckiego. Znajduje się tam m.in. Boguczańska Elektrownia Wodna na rzece Angarze. Jej moc - 3 GW, jest największych w rosyjskiej energetyce wodnej, podobnie jak sam obiekt.

- Elektrownia wodna pracuje bez przerw i technicznych awarii - zapewnił RusHydro w komunikacie cytowanym przez agencję Prime.

Elektrownia jest też najdłużej budowaną. Prace ruszyły w...1974 r. Zostały zamrożone na wiele lat po upadku ZSRR. Znów ruszyły w 2006 r; Obecnie są na ukończeniu, a inwestorami jest spółka państwowa notowana na giełdzie RusHydro i koncern aluminiowy Rusal Olega Deripaski. To właśnie globalny lider rynku aluminium będzie największym odbiorcą prądu elektrowni. Całość (17600 mln kWh) wchłonie nowa huta aluminium. Będzie produkować 600 tys. ton metalu rocznie.

Teren, w którym trwa budowa jest wyjątkowo, nawet jak na Rosję, trudny. Bezludna okolica pełna błot, bagien, gęstych lasów. Krótkie, gorące lato (rekord temperatury 38 st C) i długie, mroźne zimy (rekord zimna to - 60 st C).

Kamienno-ziemne tamy są dwie o długości 2690 m i 196 m i wysokości 77 m ; do tego tama betonowa (828,7 m długości i 96 m wysokości). W wyniku zatopienia ponad 20 osad, przy zaporze powstaje sztuczne jezioro długości...375 km.