Dzięki działaniu przesuwników możliwe będzie kontrolowanie przepływu energii pomiędzy Polską a Niemcami. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku. Zakończenie całego projektu, wraz z uruchomieniami i niezbędnymi testami planowane jest na grudzień 2015 roku.

Jak tłumaczy PSE w komunikacie, przesuwniki fazowe mają się przyczynić do lepszego wykorzystania polskiej infrastruktury sieciowej, zwiększenia możliwości absorpcji energii z farm wiatrowych oraz poprawy bezpieczeństwa pracy KSE i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. – Wymierną korzyścią dla uczestników rynku będą zwiększone zdolności importowe i eksportowe KSE. które polepszą warunki konkurencji na rynku energii elektrycznej. Zwiększone zdolności eksportowe umożliwią przy tym wzrost sprzedaży nadwyżek energii pochodzących z konkurencyjnych krajowych jednostek wytwórczych – podkreśla Henryk Majchrzak, prezes PSE.

Przesuwniki zostaną wyprodukowane w fabryce Siemensa w Austrii. Z tą spółka PSE współpracowały już w przeszłości. Operator wykorzystuje w swojej infrastrukturze m.in. transformatory mocy pochodzące z austriackiej fabryki.