Cztery organizacje branżowe przedstawiły swoje uwagi do łupkowych ustaw. W piśmie przesłanym do Ewy Kopacz, marszałek sejmu oraz Mariusza Szczurka, ministra finansów i Macieja Grabowskiego, ministra środowiska wyrażają też gotowość do dalszej współpracy przy określeniu nowych regulacji.
I tak odnosząc się do projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym wyrażają opinię, że powinien on służyć wspieraniu działalności i inwestycji w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym tak, aby zapewnić ich kontynuowanie i przyśpieszenie zgodnie z oczekiwaniami polskiego rządu. W szczególności wnoszą o rozważenie, czy na obecnym etapie prac w Polsce konieczne jest wprowadzanie nowego podatku węglowodorowego, zwłaszcza że rząd zapowiedział jego wejście w życie dopiero w 2020 r. Gdyby miał jednak zostać wprowadzony, to branża domaga się, aby powiązać go z dochodami faktycznie osiąganymi ze sprzedaży ropy i gazu, a nie z określonymi wskaźnikami rynkowymi.
Kolejna uwaga dotyczy braku spójności między projektem ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym i projektem zmian prawa geologicznego i górniczego. Chodzi o to, że obie regulacje wprowadzają tego samego rodzaju daniny (od wydobycia ropy i gazu oraz opłatę eksploatacyjną), co prowadzi do podwójnego opodatkowania wydobycia. Branża domaga się też pobierania podatku od nieruchomości w sposób scentralizowany (aby zapewnić wyrównanie jego stawek) oraz wprowadzenie zmian, które będą sprzyjać zagospodarowaniu złóż niekonwencjonalnych.
W odrębnym piśmie odniesiono się również do projektu zmian prawa geologicznego i górniczego. Z zadowoleniem przyjęto zwłaszcza decyzje o rezygnacji z powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, państwowej spółki, która miała mieć udziały w koncesjach oraz wprowadzenia jednego rodzaju koncesji i okresu przejściowego.
Zgłoszono też liczne uwagi, które sprowadzają się trzech grup zagadnień. Pierwsza dotyczy spraw zwianych z wykonywaniem koncesji. Branża domaga się m.in. wprowadzenia bardziej elastycznych warunków prowadzenia prac poszukiwawczych i wydobycia, bardziej praktycznych zasad przekazywania danych i próbek oraz rezygnacji z ustawowych reguł dla prowadzenia wspólnych przedsięwzięć.