Enea – wstrzymana prywatyzacja ECO

Do sprzedaży przeznaczony był pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Z tego 53 proc. akcji należy do miasta Opola, a reszta do gmin: Brzeg, Grodków i Głuchołazy. Wszystkie te samorządy w sierpniu ub.r. podpisały porozumienie o wspólnej sprzedaży akcji ciepłowniczej spółki i prawdopodobnie będą kontynuować proces sprzedaży swoich akcji.

Publikacja: 02.01.2015 15:10

Rynek w Opolu

Rynek w Opolu

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik

Pierwotnie zakupem pakietu akcji ECO zainteresowanych było sześciu oferentów. Po formalnej i merytorycznej ocenie ofert do dalszego etapu samorządy dopuściły pięć przedsiębiorstw. Ostatecznie oferty zakupu pakietu złożyły w czerwcu Enea Wytwarzanie oraz konsorcjum czterech firm, na którego czele stał E.ON edis energia.

Po przeanalizowaniu obu ofert i przeprowadzeniu negocjacji równoległych z oferentami, do dalszego etapu rozmów wybrano Eneę. Zastrzegano jednak, że jeśli gminy nie porozumieją się z inwestorem w zakreślonym wtedy terminie, będzie można wrócić do rozmów z konsorcjum czterech firm.

Sławomir Krenczyk, rzecznik Enei zaznaczył, że spółka myśli o kolejnych akwizycjach. - Szukamy okazji rynkowych. Interesują nas wszystkie rentowne projekty – stwierdził Krenczyk.

Jak wynika ze strategii poznańska spółka energetyczna chce zwiększyć do 2020 r. moc w kogeneracji o około 300 MW elektrycznych / 1500 MW cieplnych. W tym czasie planuje zainwestować w źródła kogeneracyjne i sieci ciepłownicze kwotę rzędu 3,2 mld zł.

Spółka prawdopodobnie nie będzie jednak już zainteresowana mniejszościowym pakietem ECO, który będą chciały sprzedać gminy.

Nowy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski już w trakcie kampanii w wyborach samorządowych zapowiadał, że zatrzyma prywatyzację ECO. Dodał, że dywidenda z ECO za ostatni rok ma wynieść 7 mln zł.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do ok. 540 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie