Aktualizacja: 02.01.2015 15:10 Publikacja: 02.01.2015 15:10
Rynek w Opolu
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik Sławomir Mielnik
Pierwotnie zakupem pakietu akcji ECO zainteresowanych było sześciu oferentów. Po formalnej i merytorycznej ocenie ofert do dalszego etapu samorządy dopuściły pięć przedsiębiorstw. Ostatecznie oferty zakupu pakietu złożyły w czerwcu Enea Wytwarzanie oraz konsorcjum czterech firm, na którego czele stał E.ON edis energia.
Po przeanalizowaniu obu ofert i przeprowadzeniu negocjacji równoległych z oferentami, do dalszego etapu rozmów wybrano Eneę. Zastrzegano jednak, że jeśli gminy nie porozumieją się z inwestorem w zakreślonym wtedy terminie, będzie można wrócić do rozmów z konsorcjum czterech firm.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Poznańska Enea unieważniła przetarg na budowę elektrowni gazowej w Kozienicach. To już druga taka sytuacja w ciągu ostatniego roku. Żadna oferta nie wpłynęła w wyznaczonym czasie, a więc do 30 października. Elektrownia miała być ważnym elementem pokrywającym lukę w mocy wytwórczej w 2030 r.
Podlaska firma z branży rybnej dokonała właśnie akwizycji istotnego dostawcy na brytyjskim rynku. To niejedyny w ostatnim czasie taki przypadek, a kolejne przejęcia są już w trakcie.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
W ubiegłym roku transakcje M&A zyskały nowego uczestnika – fundację rodzinną. To podmiot, który coraz częściej bierze udział w procesach fuzji i przejęć. Na czym polega specyfika takich transakcji? Na co zwrócić uwagę?
Od roku możliwe jest połączenie spółek sióstr bez przyznawania udziałów (akcji) wspólnikowi spółki przejmowanej. Rozwiązanie bezemisyjne wydaje się atrakcyjne, jednak może powodować obowiązek rozpoznania przychodu przez spółkę przejmującą.
W jakiej kondycji jest rynek fuzji i przejęć w Polsce? Jakie branże cieszą się szczególnym zainteresowanie i jak rysuje się przyszłość? Przemysław Tychmanowicz rozmawiał o tym w programie Rzecz o Biznesie z Karolem Sową, partnerem zarządzającym w kancelarii White Owl.
To, o czym marzą Niemcy, staje się rzeczywistością w Wielkiej Brytanii: kraj ten jest pierwszym dużym państwem, które uwolniło się od węgla. Podczas gdy ostatnia elektrownia węglowa przestaje działać, energia jądrowa pozostaje częścią brytyjskiego koszyka energetycznego.
Czy przekazując potencjalnym inwestorom informacje zawierające dane osobowe należy zawrzeć umowę powierzenia danych? Czy potrzebna jest na to zgoda osób, których dane przekazujemy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas