Na platformie obrotu należącej do spółki Polish Trading Point (PTP) zrealizowano pierwsze transakcje gazem ziemnym – wynika z informacji „Rz". Tym samym można mówić o faktycznym starcie zorganizowanego rynku pozagiełdowego (OTC) w Polsce obejmującego handel błękitnym paliwem.
Dotychczas zorganizowany obrót był prowadzony tylko na rynku giełdowym TGE. Od kilku lat zawieranych jest tam dużo transakcji, ale dotyczących jedynie wystandaryzowanych produktów. TGE, za pośrednictwem zależnej firmy InfoEngine, umożliwia też handel gazem na rynku OTC. Na razie nie doszło tam jednak do zawarcia żadnej transakcji.
Szybkie transakcje
Większość firm handlujących gazem w Polsce na razie tylko przygląda się nowym możliwościom kupna i sprzedaży surowca. Mimo to już widzą wiele zalet. – Uczestnictwo w takich platformach pozwala zawierać transakcje wielostronne, co z punktu widzenia takiej firmy jak nasza jest atrakcyjne – mówi Grzegorz Domański, dyrektor ds. gazu ziemnego Unimotu. Jego zdaniem transakcje na OTC mogą być zawierane szybko, na bardziej elastycznych warunkach niż np. na TGE. Bardziej elastyczne są też formy rozliczenia. Ponadto nie ma potrzeby ponoszenia kosztów transakcyjnych wynikających z handlu na giełdzie.
– Na rynku OTC są oferowane również niestandardowe produkty czy pakiety produktów przez co finalizacja transakcji bywa czasem skomplikowana – twierdzi Domański. Dodaje, że Unimot nie zawarł jeszcze żadnej transakcji na platformach OTC. Jako barierę w rozwoju rynku wymienia m.in. wysokie koszty magazynowania surowca i dominującą rolę PGNiG na rynku w Polsce.
Uczestnikiem zarówno platformy PTP, jak i InfoEngine jest za to Grupa Duon. Zdaniem Mariusza Calińskiego, prezesa spółki, istnienie tego typu instytucji sprzyja rozwojowi rynku. Dotychczas firma nie zawarła tam jednak żadnej transakcji.