Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 18.12.2017 20:00 Publikacja: 18.12.2017 20:00
2 zdjęcia
ZobaczFoto: Bloomberg
PGNiG, poprzez zależną Polską Spółkę Gazownictwa zajmującą się bezpośrednio dystrybucją błękitnego paliwa, planuje w przyszłym roku rozpocząć realizację przynajmniej kilka dużych projektów.
Największy, o wartości 126,4 mln zł, ma dotyczyć budowy gazociągu relacji Sandomierz–Ostrowiec Świętokrzyski. Jego realizacja potrwa do 2022 r. W podobnych terminach będzie gazyfikowany rejon Szczawnicy i gmin ościennych. Całkowita wartość tego projektu to 63,7 mln zł. W przyszłym roku ma ruszyć też budowa sieci gazowej na terenie aglomeracji warszawskiej (o wartości 20,7 mln zł) oraz gazyfikacja miasta Bielsk Podlaski (17,4 mln zł). Na razie nie wiadomo, ile wyniesie łączna wartość przyszłorocznych inwestycji, gdyż koncern nie zatwierdził jeszcze tzw. planu działalności gospodarczej.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Wystawcy z 12 krajów, kupcy z liczących się firm Europy, Azji i Bliskiego Wschodu, wybitni eksperci branży – 6 i 7 listopada w Targach Kielce to dni w pełni skupione na rozwoju marek własnych. Wydarzenie jest otwarte dla branży – od przedstawicieli sieci handlowych, przez hurtowników i przedstawicieli restauracji, hoteli, po stacje paliw. Wstęp bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
Business Centre Club (BCC) po raz kolejny zorganizował prestiżowe wydarzenie „BCC For the Future: Liderzy Jutra”, które przyciągnęło czołowych liderów polskiego biznesu, przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów branżowych. Kongres odbył się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel. Na wydarzenie złożyła się konferencja, podczas której kluczowi graczy z różnych sektorów, podzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wyzwań biznesu oraz przyszłości gospodarki oraz gala wręczenia nagrody Wizjonera Polskiej Gospodarki imienia Marka Goliszewskiego, założyciela i wieloletniego prezesa BCC.
W dobie powszechnego greenwashing, marka Fjällräven pokazuje, jak podchodzić do zrównoważonego rozwoju. Twardo mówi „nie” chemikaliom, zmieniającym się szybko trendom i złemu traktowaniu zwierząt, ale ma świadomość, że jeszcze nie przeszła pełnej drogi i wciąż wiele ma do zrobienia.
Grupa Econ i EkoPartner Recykling - mimo tego, że od pewnego czasu zmagają się z kontrowersjami, takimi jak “afera śmieciowa”, z którą kojarzona jest Izabela Bodnar czy oskarżenia wobec Macieja Bodnara - utrzymują, a nawet systematycznie umacniają swoją pozycję jednego z liderów ekologii i przetwarzania śmieci. Nie tylko w mieście Lubin, ale również we Wrocławiu i okolicach.
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Zaniedbania mogą pociągać za sobą wysokie kary i zachwiać stabilnością przedsiębiorstw.
Zwiększamy stabilność dostaw energii dzięki aktywności naszych klientów – mówi Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.
Zgłaszając się do naszego projektu GO4funds, przedsiębiorcy wskazują, jakie kierunki rozwoju ich interesują. My, monitorując rynek wszystkich konkursów i dotacji, dobieramy informacje o funduszach do potrzeb danego przedsiębiorcy – wskazuje Tomasz Krupowicz, menedżer programów ds. zrównoważonego rozwoju w Banku BNP Paribas.
Nowy spektakl Och-Teatru – „Koniec czerwonego człowieka” w reżyserii Krystyny Jandy (premiera 17 października) nie tylko porusza jeden z największych dziś problemów Europy i świata, ale i do tego historia powstania jego scenariusza jest ciekawa i symboliczna.
Każdego roku wszystkie biura podróży z grupy Coral Travel zapraszają najlepszych partnerów biznesowych, by podziękować im za kolejny rok współpracy i nagrodzić sukcesy podczas Gali Starway. Tegoroczna polska edycja imprezy, Starway 2024, odbywała się od 9 do 16 października w Turcji w regionie Belek.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
W najnowszym sondażu Reuters/Ipsos Kamala Harris wyprzedza Donalda Trumpa. Na kandydatkę demokratów chce zagłosować 45 proc. ankietowanych, na jej rywala - 42 proc. Ponad 80 proc. zarejestrowanych wyborców deklaruje, ze na pewno odda głos.
Na podstawie kolejności strzelanych bramek ktoś może odnieść wrażenie, że był to mecz lepszy od sobotniego, z Portugalią. Nie był.
Spektakl „Mary Poppers” według tekstu przedwcześnie zmarłego Pawła Soszyńskiego pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu pod hasłem „Wałbrzych na Wałbrzyskiej”. Pokazy 16 października w warszawskiej siedzibie FINA.
Polacy trzy dni po najsłabszym meczu w tym roku rozegrali najlepszy i zremisowali 3:3 z Chorwatami, dając wreszcie podstawy do wiary, że piłka nożna może ich cieszyć.
Rząd Ukrainy domaga się zwiększenia liczby zezwoleń, które praktycznie otworzą unijny rynek dla tamtejszych przewoźników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas