W akcjonariacie Energi nadal jest gorąco

Podczas czwartkowych obrad walnego zgromadzenia Energi, które trwało ponad pięć godzin, kilkudziesięciu inwestorów zgłosiło sprzeciw do większości podjętych uchwał.

Publikacja: 15.06.2023 17:50

W akcjonariacie Energi nadal jest gorąco

Foto: materiały prasowe

Dzisiejsze zwyczajne walne zgromadzanie Energi miało burzliwy przebieg. W jego trakcie mniejszościowi akcjonariusze zadawali zarządowi wiele pytań, zwłaszcza na temat ubiegłorocznej działalności spółki, podejmowanych decyzji biznesowych i relacji firmy z jej dominującym udziałowcem - Orlenem.

W szczególności próbowano dociec, na jakiej podstawie Energa sprzedała Skarbowi Państwa udziały w Polskiej Grupie Górniczej za 1 zł, podczas gdy wcześniej zainwestowała w ten podmiot 600 mln zł? Czy nad PGG był sprawowany odpowiedni nadzór i jakie były wyceny tej firmy? Jak wysoki musiałby być zysk Energi, aby zarząd rekomendował wypłatę dywidendy, a nie przeznaczenie całego zarobku spółki (49,9 mln zł) na kapitał zapasowy? Pytano też o wsparcie finansowe udzielane Enerdze przez Orlen i o inwestycje realizowane przez oba podmioty.

Czytaj więcej

Ambitne plany fotowoltaiczne może ograniczyć prawo

Na część pytań zarząd w ogóle nie odpowiedział, tłumacząc, że nie odnosiły się one do spraw objętych porządkiem obrad lub odpowiedzi na nie doprowadziłyby do naruszenia tajemnicy firmy. W pozostałych sprawach udzielane informacje ograniczały się do powtórzenia treści komunikatów wcześniej publikowanych.

Ze względu na ponad 90-proc. udział Orlenu w kapitale i liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Energi, wszystkie projekty uchwał zgłoszone przez zarząd i płocki koncern zostały przegłosowane. Do zdecydowanej ich większości akcjonariusze mniejszościowi gremialnie zgłaszali sprzeciwy, wnioskując o zaprotokołowanie tego faktu, co w przyszłości może stanowić podstawę do zaskarżenia uchwał w sądzie.

Tak stało się m.in. z propozycją zatwierdzenia sprawozdania zarządu Energi z działalności grupy i spółki w 2022 r. Zaprotokołowania sprzeciwu domagało się ponad 40 inwestorów. Podobnie było z uchwałami dotyczącymi zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki i grupy oraz podziału jednostkowego zysku (cały przeznaczono na kapitał zapasowy). Duży sprzeciw akcjonariusze mniejszościowi zgłaszali również w sprawie udzielania absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej. Chodzi m.in. o uchwały dotyczące Daniela Obajtka, byłego prezesa i członka rady nadzorczej Energi i Zofię Paryłę, obecną szefową gdańskiej spółki.

Energetyka Zawodowa
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka Zawodowa
Premier radzi prezesom spółek energetycznych. W tle ceny prądu
Energetyka Zawodowa
Premier daje zielone światło dla nowego Rafako, które ma produkować dla wojska
Energetyka Zawodowa
Zmiany na rynku energii tworzą nowy biznes
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Energetyka Zawodowa
Powstaje plan powrotu Rafako. W tle pojawił się koreański chętny