Blok gazowy w Stalowej Woli wreszcie ukończony

materiały prasowe

Blok gazowo – parowy w Stalowej Woli został przekazany do eksploatacji. Tym samym jednostka rozpoczęła pracę w krajowym systemie energetycznym. Inwestycja kosztowała około 1,35 mld zł.

To wspólna inwestycja PGNiG i Tauronu, która ciągnęła się już od kilku lat. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych robót, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji.

– Ogromnie cieszy nas, że dotarliśmy do celu tej inwestycji i rozpoczęliśmy eksploatację nowego bloku. Dla grupy PGNiG nowa jednostka jest bardzo istotna w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce, które pełnić będzie rolę paliwa przejściowego w drodze do transformacji energetycznej. W Stalowej Woli roczne zużycie gazu wyniesie ok. 0,6 mld m sześć. Biorąc pod uwagę podobne zużycie w finalizowanym bloku gazowo-parowym Elektrociepłowni na Żeraniu w Warszawie, widzimy, jak duże znaczenie mają takie inwestycje dla zapotrzebowania na paliwo gazowe – skomentował Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Nowy blok w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji – zapewni ok. 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Inwestor szacuje, że moc jednostki w przeliczeniu mogłaby zasilić 1,2 mln gospodarstw domowych. W początkowej fazie jednostka będzie pracowała z mocą na poziomie 330 MW, a później osiągnie moc docelową na poziomie 450 MW.

– W drugim półroczu 2020 r. finalizujemy dwie główne inwestycje w moce konwencjonalne – Elektrociepłownię Stalowa Wola i blok 910 MW w Jaworznie. Nowoczesne jednostki będą stanowić istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski – stwierdził Wojciech Ignacok, prezes Tauronu.

Mogą Ci się również spodobać

Przejęcie EDF Polska przez PGE do dalszych analiz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez ...

Otwiera się kolejne pole sporu z Francuzami

Kolejna sprawa po zerwaniu negocjacji z Airbusem w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych dotyczyć może ...

Trzecia skarga na Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła wydaną 7 czerwca  przez władze Szwecji zgodę na ...

Znowu rekord. Polska jeszcze nigdy nie potrzebowała tyle prądu

W chwili, gdy temperatury w Warszawie i całym kraju dobijały 40 stopni, padł kolejny ...

Ukraina: Węgiel Achmetowa wygrywa z atomem

Ukraina wytwarza najmniej prądu z atomu w historii. Produkcja w najpotężniejszej elektrowni atomowej Europy ...

Berlin nie chce wspierać OZE

Koniec dopłacania z pieniędzy podatników do wiatraków, solarów i biogazowni, zakłada nowa strategia energetyka ...