Sasin: Skarb Państwa chciałby więcej za sprzedaż Energi

Skarb Państwa chciałby, by cena w wezwaniu Orlenu na Energę była wyższa – stwierdził Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

 

Sasin dodał, że obecnie trwają analizy i dopiero po ich zakończeniu poznamy ostateczne zdanie ministerstwa na temat wyceny Energi. Zapisy na sprzedaż akcji energetycznej spółki w wezwaniu ogłoszonym przez PKN Orlen potrwają do 9 kwietnia. Paliwowy koncern oferuje 7 zł za każdą akcję, co oznacza, że wartość całej transakcji może sięgnąć 2,9 mld zł. Skarb Państwa kontroluje 52 proc. udziału w kapitale Energi, dającego 64 proc. głosów w jej walnym zgromadzeniu.

 

CZYTAJ TAKŻE: „Ostatni blok węglowy w Polsce” bez finansowania

 

Jak informowaliśmy wcześniej – z naszych informacji wynika, że w ministerstwie aktywów państwowych panuje popłoch związany z trwającą ofertą na sprzedaż akcji Energi. Urzędnicy bowiem obawiają się, że oferowane 7 zł za każdy walor energetycznej spółki to zbyt niska cena, a transakcja może być traktowana jako działanie na szkodę Skarbu Państwo. Można więc spodziewać się ostrych negocjacji pomiędzy resortem a paliwową spółką.

W międzyczasie Energa i Enea wstrzymały wartą niemal 6 mld zł inwestycję – budowę bloku opalanego węglem w Elektrowni Ostrołęka. Analitycy w nieoficjalnych rozmowach szacują, że fiasko kontrowersyjnej inwestycji może podnieść cenę akcji spółki nawet o 2,5 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

EBI kończy wspierać wydobycie paliw kopalnych

Zakończenie wsparcia Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla paliw kopalnych z korzyścią dla Polski   Europejski ...

Internet rzeczy, 5G nie tylko w komórkach: sporo nauki przed nami

Przybywa miast ze strategiami rozwoju uwzględniającymi innowacyjne rozwiązania Bezpłatny hot spot z wi-fi, np. w postaci ...

PGE zaczyna ekspansję w lokalnym ciepłownictwie

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w poniedziałek o podpisaniu pierwszych dwóch listów intencyjnych ws. inwestycji ...

A w Australii lato…

U nas dzisiaj początek zimy, a w Australii właśnie zaczyna się lato. I wysokie ...

Tańszy prąd jednym kliknięciem

Orange Polska obsługuje jedną piątą abonentów energii elektrycznej, którzy zmienili sprzedawcę. Liczy na więcej. ...

Drożeją paliwa na stacjach

Średnie ceny benzyny i oleju napędowego poszły w górę w tym tygodniu. Tylko cena ...