Projekt ustawy o nowelizacji aukcji rynku mocy jest pilnie potrzebny, aby wydłużyć życie starszym elektrowniom węglowym do 2028 r. Dzięki unijnym derogacjom jest to możliwe. Projekt jest gotowy i na dniach ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów. Najprawdopodobniej stanie się to 24 grudnia.
W międzyczasie kiedy dopinano prace nad tym projektem, w połowie grudnia odbyły aukcje rynku mocy (system wsparcia) na 2029 r. Proponowane projekty elektrowni gazowych w Kozienicach, Gdańsku oraz w Warszawie (Siekierki) przegrały w grudniowych aukcjach rynku mocy. Elektrownie gazowe, które są istotne dla stabilizacji systemu energetycznego nie wygrały jednak tych aukcji, co zaniepokoiło resort przemysłu, któremu podlega pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jemu z kolei podlegają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które czuwają bezpośrednio na stabilnymi dostawami prądu w Polsce.
Wyniki aukcji, w których wygrały głównie magazyny energii, zaniepokoiły resort przemysłu, bo aukcje nie pozwolą na powstanie nowych elektrowni gazowych. Ceny energii w magazynach energii są niższe, aniżeli koszt produkcji energii z elektrowni gazowych. Prognozy wskazują, że podobny efekt mogą przynieść kolejne aukcje w następnych latach. Stąd pilna propozycja resortu przemysłu. – Przedkładam uprzejmie propozycję uzupełnienia projektu o regulacje wprowadzające mechanizm aukcji dogrywkowych, który pozwala na powtórzenie aukcji głównej albo uzupełnienie umów mocowych zawartych w wyniku rozstrzygniętej aukcji głównej, w przypadku gdy wyniki rozstrzygniętej aukcji głównej nie zapewniają możliwości utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych – pisze minister przemysłu Marzena Czarnecka w liście do Sekretarz Rady Ministrów.
„Magazyny energii zaburzają równowagę”
Minister Czarnecka pisze, że wobec szybkiego spadku nakładów inwestycyjnych na budowę magazynów energii elektrycznej, przy ich ograniczonej pojemności, która nie pozwala na dostarczanie energii elektrycznej w sposób ciągły, zachwianiu uległy proporcje beneficjentów rynku mocy, który ma służyć zabezpieczeniu mocy do produkcji energii.
Resort proponuje, że jeżeli po przeprowadzeniu aukcji głównej albo jej unieważnieniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne stwierdzą, że nie będzie zapewnione średnioterminowe lub długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, to PSE zgłaszają do ministra właściwego do spraw energii potrzebę organizacji aukcji dogrywkowej dla okresu dostaw, którego dotyczyła dana aukcja główna.