Aktualizacja: 17.03.2025 18:25 Publikacja: 01.11.2024 06:05
Turbina wiatrowa na farmie wiatrowej Krissana Wind Co. NKS, należącej do Wind Energy Holding Co., w prowincji Nakhon Ratchasima w Tajlandii
Foto: Bloomberg
Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), Azja Południowo-Wschodnia może odpowiadać aż za jedną czwartą globalnego wzrostu popytu na energię do 2035 roku. A przecież mowa o regionie obejmującym Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski z Filipinami, nie wliczają się tu tacy giganci jak Indie czy Chiny. Do połowy stulecia popyt na energię w tym regionie przewyższy popyt w Unii Europejskiej. Wyraźnie rosnąć będzie m.in. konsumpcja energii elektrycznej – o 4 procent rocznie. Zwiększać się będzie wykorzystanie klimatyzatorów z uwagi na coraz częstsze fale upałów, ale też wzrośnie zużycie energii w transporcie i przemyśle.
Na rynku trwa dyskusja na temat depozytów w handlu na TGE. Rozwiązania z czasu kryzysu energetycznego wygasają, ale spółki chcą, aby zostały. Wraca pytanie o obligo giełdowe.
Zarząd Grupy Tauron spotkał się z samorządowcami z czterech miejscowości, w których spółka ma elektrownie węglowe. Siłownie Jaworzno III, Siersza, Łagisza i Łaziska będą wyłączone z eksploatacji najpóźniej w 2028 r.
Firmy energetyczne zwiększają liczbę umów na dofinansowanie rozwoju sieci na kolejne pięć i dziesięć lat. Rosnące nakłady to efekt działań URE.
Premier Ontario Doug Ford coraz ostrzej reaguje na karne cła, którymi prezydent USA Donald Trump groził Kanadzie już od miesięcy i ostatecznie wprowadził je z początkiem tego tygodnia. Prowincja może wstrzymać przepływ energii elektrycznej do Stanów Zjednoczonych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Departament Stanu zakończył inicjatywę Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), zgodnie z którą USA zainwestowały setki milionów dolarów w odbudowę ukraińskiej sieci energetycznej po rosyjskich atakach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Włochy niechętnie patrzą na pomysł wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Sojusznicy Kijowa szukają sposobów na zebranie pieniędzy w Europie.
Już tylko 29 procent Amerykanów ocenia pozytywnie partię Baracka Obamy i Joe Bidena. To najgorszy wynik od przeszło trzech dekad.
W 2024 roku 62,3 miliona turystów zostawiło w Turcji 61,1 miliarda dolarów. Były to najlepsze wyniki w historii tureckiej turystyki. W tym roku padną kolejne rekordy - zapowiadają tureckie władze.
Po decyzji Białego Domu setki milionów ludzi na świecie stracą dostęp do wolnego słowa. Szczególnie ucieszy się Władimir Putin, Aleksander Łukaszenko i wielu innych satrapów. Niektórzy dziennikarze za pracę dla amerykańskiej rozgłośni siedzą w więzieniach.
Peruwiański rolnik Saúl Luciano Lliuya pozwał RWE – niemieckiego giganta energetycznego – twierdząc, że emisje koncernu przyczyniły się do topnienia lodowców w Andach, zwiększając ryzyko powodzi w jego rodzinnej miejscowości. „Domagam się sprawiedliwości klimatycznej” – zaznacza mężczyzna.
W wieku 97 lat zmarł słynny deweloper i drugi najbogatszy człowiek Hongkongu, Lee Shau Kee. Zbudował jedno z największych imperiów nieruchomości regionu i znacząco przyczynił się do rozwoju Hongkongu.
Francuski poseł do Parlamentu Europejskiego Raphael Glucksmann zasugerował, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone oddały Statuę Wolności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas