Reklama
Rozwiń

W tej części Azji popyt na energię rośnie, a wydatki na OZE są niskie

Już nie tylko Indie i Chiny są istotnymi konsumentami energii w Azji. Na liczącego się gracza wyrasta też Azja Południowo-Wschodnia, wzrost popytu na energię z tego regionu w ciągu następnej dekady będzie jednym z największych na świecie. Dzieje się tak ze względu na rosnącą gospodarkę, rozwijającą się produkcję i coraz większą populację.

Publikacja: 01.11.2024 06:05

Turbina wiatrowa na farmie wiatrowej Krissana Wind Co. NKS, należącej do Wind Energy Holding Co., w

Turbina wiatrowa na farmie wiatrowej Krissana Wind Co. NKS, należącej do Wind Energy Holding Co., w prowincji Nakhon Ratchasima w Tajlandii

Foto: Bloomberg

Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), Azja Południowo-Wschodnia może odpowiadać aż za jedną czwartą globalnego wzrostu popytu na energię do 2035 roku. A przecież mowa o regionie obejmującym Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski z Filipinami, nie wliczają się tu tacy giganci jak Indie czy Chiny. Do połowy stulecia popyt na energię w tym regionie przewyższy popyt w Unii Europejskiej. Wyraźnie rosnąć będzie m.in. konsumpcja energii elektrycznej – o 4 procent rocznie. Zwiększać się będzie wykorzystanie klimatyzatorów z uwagi na coraz częstsze fale upałów, ale też wzrośnie zużycie energii w transporcie i przemyśle.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Elektroenergetyka
Blackout w czeskiej Pradze. Zawiniła podstacja energetyczna?
Elektroenergetyka
Ukraina sprzeda więcej prądu Unii Europejskiej. Największym kupcem są Węgry
Elektroenergetyka
Nadzorca polskiej energetyki startuje z bankiem wiedzy o energetyce
Elektroenergetyka
Miliardy na sieci z KPO na uniknięcie blackoutu
Elektroenergetyka
Polacy nie wiedzą, ile zużywają prądu. Zaskakujące wyniki badania URE