Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy - PSE i Litgrid podpisali porozumienie ws. współpracy przy budowie Harmony Link - drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami. Zamiast wcześniej planowanego morskiego połączenia zdecydowano się na wariant lądowy. Zdecydowały niższe koszty.

Publikacja: 16.07.2024 11:44

Jest umowa o lądowym połączeniu sieci energetycznych Polski i Litwy

Foto: Adobe Stock

Jak poinformowali w poniedziałek operatorzy, porozumienie określa zasady współpracy przy budowie nowej, dwutorowej linii prądu zmiennego o napięciu 220 kV pomiędzy stacjami Ełk Bis w Polsce i nową stacją Giziai na Litwie. Na potrzeby połączenia PSE wybudują również dwie nowe stacje - Norki i Wigry. Zmodernizowana zostanie również istniejąca linia 220 kV Ostrołęka - Ełk Bis.

Czytaj więcej

Polska i Litwa mogą wrócić do budowy drugiego lądowego mostu energetycznego

Operatorzy zaznaczyli, że do końca 2024 r. PSE i Litgrid podejmą tzw. ostateczną decyzję finansową, co umożliwi rozpoczęcie przygotowań do przetargu oraz pozyskania niezbędnych pozwoleń. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem przetargi na prace budowlane zostaną przeprowadzone w 2026 r., a nowe połączenie zostanie oddane do użytku do końca 2030 r.

Harmony Link ma połączyć Polskę i Litwę mostem elektroenergetycznym

W kwietniu 2023 r. PSE i Litgrid anulowały przetargi na budowę Harmony Link w wariancie podmorskiego połączenia HVDC. Wynikało to ze znacznego wzrostu kosztów zakupu kabla i stacji przekształtnikowych. Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy kontynuowali projekt, poszukując rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów inwestycji oraz jej realizację w najkrótszym możliwym czasie. Jedną z analizowanych opcji była budowa linii lądowej.

Czytaj więcej

Prezes Ignitis Polska: Litwini czekają na polski wiatr

W czerwcu 2024 operatorzy systemów przesyłowych Estonii, Łotwy, Litwy i Polski otrzymali studium wykonalności oraz rezultaty pierwszej fazy testów przepływów mocy, przygotowane przez gdański oddział Instytutu Energetyki. Potwierdziły one, że realizacja połączenia Harmony Link w wariancie lądowym jest wykonalna technicznie, a parametry pracy połączonych systemów będą równie dobre jak w przypadku połączenia morskiego.

Zgodnie z obecnym planem kraje bałtyckie mają zsynchronizować swoje sieci elektroenergetyczne z Europą kontynentalną i odłączyć się od poradzieckiego pierścienia BRELL w lutym 2025 r. Do synchronizacji zostanie wykorzystane połączenie LitPol Link - linia energetyczna Ełk-Alytus. LitPol Link działa obecnie jako linia stałoprądowa, w momencie synchronizacji stanie się linią synchroniczną.

Elektroenergetyka
Jak pomóc energetycznie Ukrainie? Polacy mają propozycje
Elektroenergetyka
Polskie elektrownie węglowe "wyjadą" na Ukrainę? Jest propozycja
Elektroenergetyka
Najbliższa zima niestraszna polskiej energetyce? Pewne ryzyko istnieje
Elektroenergetyka
Październikowa zadyszka wiatru i renesans węgla brunatnego
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Elektroenergetyka
Kolejny alarmujący raport. Rosną wątpliwości o stan bezpieczeństwa energetycznego
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska