Od wtorku 7 lutego we wszystkich miastach i osiedlach typu miejskiego Ukrainy można wymieniać żarówki na nowe energooszczędne lampy LED. Wystarczy udać się ze starymi żarówkami na pocztę, by tam dostać komplet nowych. Na razie można wymienić 5 sztuk. Wyjątkiem są obwody obwodów dniepropietrowski i doniecki, które przystąpią do programu wymiany żarówek 9 lutego.

Czytaj więcej

Energetyczna pomoc Turcji dla Ukrainy: prąd popłynie przez Mołdawię i Rumunię

„Od dzisiaj, 7 lutego, unijny i rządowy program wymiany żarówek na energooszczędne jest realizowany dodatkowo w ponad 1300 oddziałach miejskich Ukrposzta (nie licząc prawie 900 urzędów w centrach regionalnych, gdzie żarówki można wymieniać już od 30 stycznia) - cytuje komunikat Ukraińskiej Poczty agencja Unian.

Oprócz 4 milionów żarówek otrzymanych przez ośrodki regionalne, około 6 milionów dodatkowych lamp LED zostanie rozesłanych do innych miast i osiedli miejskich. A do końca lutego, dzięki mobilnym biurom Ukrpoczty, żarówki powinny trafić także do każdej wsi w całym kraju.

Do 7 lutego Ukraińcy wymienili już 1,5 miliona starych żarówek na nowe. Z tego mieszkańcy Kijowa wymienili już ponad 244 tysiące żarówek. Do czołówki miast dołączyły też Dnipro - 133 tys., Charków - 94 tys., Lwów - 97 tys. W obwodach zaporoskim i czerkaskim odnotowano już wymianę 90 tys. i 92 tys. żarówek.

Program wymiany starych żarówek na nowe zainicjowała wypowiedź prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z 13 grudnia. Prezydent Ukrainy powiedział, że deficyt w systemie energetycznym Ukrainy można by w znacznym stopniu zniwelować 50 milionami energooszczędnych lamp LED, których zakup mogliby pomóc sfinansować międzynarodowi partnerzy.

Na reakcję Brukseli nie trzeba było długo czekać. Komisja Europejska w grudniu zakupiła dla Ukrainy 30 milionów energooszczędnych żarówek. Jeszcze 5 milionów dorzuciła Francja.

30 stycznia na Ukrainie uruchomiono państwowy program, gdzie każdy obywatel może w placówkach poczty wymienić pięć starych żarówek na taką samą liczbę lamp LED.