Pieniądze to nie wszystko

Michał Niewiadomski

Przewodniczący Kapituły Nagrody Zielone Orły „Rzeczpospolitej”.

W latach 90. poprzedniego wieku wiele produktów reklamowało się jako eko. Choć w gruncie rzeczy wiele wspólnego z ekologią nie miały, bo czy ekoskóra czy ekogroszek mogą być określone tym mianem? Trzy dekady później ekologia znowu stała się ważna, ale podejście do niej jest już nieco inne. Mamy oczywiście do czynienia z tymi, którzy wyczuli falę, przebierają się w zielone stroje, usta mają pełne frazesów, a sprawy środowiskowe wypisane na sztandarach, lecz jest to tylko green washing. Gdy zetrzemy tę warstwę piarowskiej fasady, widzimy, że król jest nagi.

W wyjątkowym roku obchodów stulecia gazety „Rzeczpospolita” wraz z Kapitułą Nagrody Zielone Orły „Rzeczpospolitej” postanowiła uhonorować firmy, samorządy, organizacje pozarządowe, a także osoby szczególnie zasłużone w walce o środowisko.

Firmy, które znalazły się w ścisłej czołówce, to podmioty, których celem jest nie tylko osiąganie jak najlepszych wyników finansowych, ale również wdrażanie rozwiązań z jednej strony przyjaznych klimatowi, a z drugiej ograniczających negatywny wpływ na środowisko.

Wśród samorządowców są tacy burmistrzowie czy wójtowie, którzy bagatelizują kwestię smogu czy ocieplenia klimatu, ale są i odpowiedzialni liderzy, którzy z walki o poprawę jakości powietrza uczynili niemal swoją misję. Pozyskują na to nie tylko finansowanie zewnętrzne, ale i poparcie polityczne w radach gmin czy miast.

W ostatnich latach wiele złego mówiono o tzw. ekologach. Celowo mówię o tzw., bo pod zielone organizacje podszywali się wyłudzacze pieniędzy, którzy szermując hasłami walki o środowisko, blokowali różne inwestycje do czasu, aż nie otrzymali pieniędzy. Wrzucono ich do jednego worka z organizacjami, które walczą nie tylko o ochronę coraz bardziej dewastowanej przyrody, ale i starają się zwrócić naszą uwagę na problem jakości powietrza czy degradacji flory i fauny, jakie niesie ze sobą eksploatacja złóż węgla. W gronie nominowanych znalazły się organizacje, które od lat dzięki pracy wielu wolontariuszy działają na rzecz środowiska i klimatu.

Postanowiliśmy nagrodzić też spółki technologiczne, które bazując na rozwoju najnowocześniejszych rozwiązań, starają się dostarczać innowacje z zakresu ochrony powietrza, gospodarki odpadami czy też szeroko pojętej nowej energii.

I wreszcie Tytan. W tej kategorii pragniemy nagradzać osoby wybitnie zasłużone dla szeroko pojętego środowiska – czy to poprzez działania edukacyjne, społeczne, gospodarcze, czy też polityczne.

Zielone Orły „Rzeczpospolitej” przy udziale zacnej kapituły trafiać będą do wybitnych osób i podmiotów, którym na sercu leży przyszłość naszej wspólnej Matki Ziemi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Państwowy Rosneft – prywatny folwark otoczenia Putina

Służbowe samoloty państwowego Rosneftu latają tam, gdzie wypoczywa i bawi się prezes, jego rodzina, ...

Estończycy sprzedają prąd Szwedom

Estońska firma energetyczna obecna też w Polsce, weszła na swój piąty zagraniczny rynek. Rozpoczęła ...

Gazprom zyska, Ukraina straci

Jeżeli Bruksela zgodzi się na przyznanie Gazpromowi dodatkowego dostępu do gazociągu OPAL, Ukraina straci ...

Gaz-System będzie raportował

Operator polskich gazociągów przesyłowych rozpoczyna raportowanie danych zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia REMIT. Gaz-System ...

Realna rynkowa szansa

Prezes fundacji Startup Hub Poland Dla pokolenia dzisiejszych startupowców zielona transformacja nie jest zaledwie ...

Arabska ropa bez końca. Odkryto kolejne złoża

Cztery nowe złoża odkryli Saudyjczycy w różnych częściach Pustynnego Królestwa. Oprócz ropy zawierają one ...