Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Bloomberg

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie krajowa sieć otrzymała nowe dostawy prądu.energii elektrycznej

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa wybudowana w płockiej elektrociepłowni osiągnęła pełną moc. Dzięki temu dokładnie 26 września blisko 400 MWe popłynęło do krajowego systemu energetycznego. To kolejny kluczowy etap projektu nowego bloku gazowo-parowego, po tzw. „pierwszym ogniu” i udanej synchronizacji z siecią PSE. W następnych tygodniach prowadzony będzie tzw. ruch regulacyjny oraz nastąpią przygotowania do uruchomienia turbiny parowej, tak aby instalacje osiągnęły docelową moc wynoszącą około 600 MWe.

Budowa elektrociepłowni w Płocku jest elementem strategii grupy PKN Orlen, jak również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Spółka wylicza, że będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie grupa PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywać około 2,5 mld m sześc. Firma przypomina, że dzięki zawartemu we wrześniu ubiegłego roku kontraktowi z PGNiG, ma w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu do 2021 r.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom spadł boleśnie

Agencja Platts opublikowała swój coroczny ranking 250 wiodących koncernów energetycznych świata. Na czele Exxon ...

Koncerny przekonują, że nowa opłata nie podniesie cen paliw

Zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos przekonują, że wprowadzenie w Polsce regulacji dotyczących ...

Kontrakt dla Alstomu w Turowie

Alstom Power zmodernizuje turbiny w blokach 1-3 Elektrowni Turów. Kontrakt o wartości ponad 150 ...

Europa deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale tego nie robi

W 2015 r. emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w UE wzrosły o ...

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...