Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Bloomberg

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie krajowa sieć otrzymała nowe dostawy prądu.energii elektrycznej

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa wybudowana w płockiej elektrociepłowni osiągnęła pełną moc. Dzięki temu dokładnie 26 września blisko 400 MWe popłynęło do krajowego systemu energetycznego. To kolejny kluczowy etap projektu nowego bloku gazowo-parowego, po tzw. „pierwszym ogniu” i udanej synchronizacji z siecią PSE. W następnych tygodniach prowadzony będzie tzw. ruch regulacyjny oraz nastąpią przygotowania do uruchomienia turbiny parowej, tak aby instalacje osiągnęły docelową moc wynoszącą około 600 MWe.

Budowa elektrociepłowni w Płocku jest elementem strategii grupy PKN Orlen, jak również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Spółka wylicza, że będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie grupa PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywać około 2,5 mld m sześc. Firma przypomina, że dzięki zawartemu we wrześniu ubiegłego roku kontraktowi z PGNiG, ma w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu do 2021 r.

Mogą Ci się również spodobać

Gazociągi. Bruksela nie poprze Nord Stream-2, ale…

Komisja Europejska i Unia nie poprą rosyjskiego gazociągu, ale też nie wprowadzą przeciwko niemu ...

Saudyjczycy idą w gaz

Ceny ropy naftowej wciąż są niskie. Dla Arabii Saudyjskiej oznacza to kłopoty budżetowe. Dlatego ...

Będą odpisy w Enei i Bogdance

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 ...

PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej Jak ...

Prokon – operator farm wiatrowych z Niemiec traci na ustawie wiatrakowej

Firma Prokon, operator farm wiatrowych w Niemczech, Polsce oraz Finlandii, poinformował swoich inwestorów, że ...

Wkrótce energia będzie tak droga jak w Niemczech

Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą ...