Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Bloomberg

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie krajowa sieć otrzymała nowe dostawy prądu.energii elektrycznej

PKN Orlen poinformował, że turbina gazowa wybudowana w płockiej elektrociepłowni osiągnęła pełną moc. Dzięki temu dokładnie 26 września blisko 400 MWe popłynęło do krajowego systemu energetycznego. To kolejny kluczowy etap projektu nowego bloku gazowo-parowego, po tzw. „pierwszym ogniu” i udanej synchronizacji z siecią PSE. W następnych tygodniach prowadzony będzie tzw. ruch regulacyjny oraz nastąpią przygotowania do uruchomienia turbiny parowej, tak aby instalacje osiągnęły docelową moc wynoszącą około 600 MWe.

Budowa elektrociepłowni w Płocku jest elementem strategii grupy PKN Orlen, jak również istotnym projektem dla bezpieczeństwa dostaw energii w Polsce. Razem z oddanym w czerwcu tego roku blokiem gazowo-parowym we Włocławku o mocy 463 MWe, moce produkcyjne koncernu wyniosą około 7 TWh. Spółka wylicza, że będzie to stanowiło około 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce. Planowany budżet obu inwestycji sięga około 3,2 mld zł.

Płocka elektrociepłownia będzie zużywała około 0,8 mld m sześc. gazu rocznie, co odpowiada 4 proc. całkowitego zużycia tego surowca w naszym kraju. W efekcie grupa PKN Orlen stanie się największym konsumentem błękitnego paliwa w Polsce. Rocznie będzie go zużywać około 2,5 mld m sześc. Firma przypomina, że dzięki zawartemu we wrześniu ubiegłego roku kontraktowi z PGNiG, ma w pełni zabezpieczone potrzeby w zakresie dostaw gazu do 2021 r.

Mogą Ci się również spodobać

PGE: Decyzja dot. EDF w przyszłym tygodniu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów bardzo szybko wyda decyzję dotyczącą przejęcia przez Polską ...

Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. ...

Przez resztę wakacji będziemy tankować taniej

Już w tej chwili na niektórych stacjach za litr płacimy ok. 4 złotych. Nie ...

Serinus ruszył z wydobyciem w Rumunii

Spółka uruchomiła zakład przetwarzania gazu ziemnego Moftinu i rozpoczęła dostawy surowca wydobywanego z jednego ...

Rosyjski cud w Wenezueli

Wydobycie ropy w Wenezueli spada od trzech lat i jest najmniejsze w historii. Ale ...

BP pozostanie firmą paliwową, ale chce uczestniczyć w OZE i elektromobilności

Koncern paliwowy BP przewiduje, że w perspektywie kilkunastu lat tradycyjne paliwa, jak ropa naftowa ...