Energetyka czeka na rządowe ustalenia w sprawie cen prądu

Adobe Stock

We wtorek mija wyznaczony firmom energetycznym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki termin odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień i korekty wniosków taryfowych. Dziś nie należy spodziewać się zatwierdzenia cen energii elektrycznej. 

 
Część spółek energetycznych odpowiedziała na wezwanie URE już w ubiegłym tygodniu – podtrzymując swoje oczekiwania. Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już o około 20 proc. podwyżki.  Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE (po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat), ale firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.
 
Jak dowiedzieliśmy się w URE, dziś nie należy spodziewać się decyzji w sprawie zatwierdzenia cen energii dla gospodarstw domowych, a raczej informacji o dalszych krokach w postępowaniu taryfowym.
 
W spółkach energetycznych słyszymy, że panuje tam duża niepewność i oczekiwanie na propozycje resortu energii w sprawie mechanizmu wsparcia dla odbiorców prądu. Z naszych źródeł wynika, że w rządzie trwa obecnie dyskusja  o obniżeniu różnego rodzaju opłat, które wliczane są do rachunku za energię. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie podatku akcyzowego, ale też innych dopłat do energii. Ostateczne rozwiązanie ma być znane w tym tygodniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Cud w Gazociągu Północnym

Rosjanie podali, że tłoczą Gazociągiem Północnym o 10 proc. więcej gazu niż wynosi zaprojektowana ...

OZE: Wysyp arbitraży przeciw Polsce

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Branża w strachu. Będziemy mieli ...

Gazprom pewien swego w Europie

Udział Gazpromu na rynku europejskim będzie rosnąć, niezależnie od konkurencji. Tak twierdzi prezes koncernu. ...

PGNiG odzyskuje odbiorców gazu

W tym roku grupa podpisała już umowy z około 700 nowymi klientami biznesowymi. Polskie ...

Nowy amerykański kontrakt PGNiG

Polski koncern podpisał kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. Będzie obowiązywać ...

Decyzja środowiskowa dla części Baltic Pipe

Gaz-System ma kolejny dokument niezbędny do rozpoczęcia budowy lądowego odcina połączenia z Niechorza do ...