Energetyka czeka na rządowe ustalenia w sprawie cen prądu

Adobe Stock

We wtorek mija wyznaczony firmom energetycznym przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki termin odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień i korekty wniosków taryfowych. Dziś nie należy spodziewać się zatwierdzenia cen energii elektrycznej. 

 
Część spółek energetycznych odpowiedziała na wezwanie URE już w ubiegłym tygodniu – podtrzymując swoje oczekiwania. Przypomnijmy, że pierwotnie spółki energetyczne wnioskowały średnio o 30-procentowe podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Następnie, na wniosek URE, skorygowały swoje oczekiwania i wnioskowały już o około 20 proc. podwyżki.  Potem pojawiło się kolejne wezwanie URE (po informacji ministra energii, że spółki energetyczne wyłożą 1 mld zł na fundusz rekompensat), ale firmy energetyczne – jak wynika z nieoficjalnych informacji – podtrzymały swoje oczekiwania wzrostu cen.
 
Jak dowiedzieliśmy się w URE, dziś nie należy spodziewać się decyzji w sprawie zatwierdzenia cen energii dla gospodarstw domowych, a raczej informacji o dalszych krokach w postępowaniu taryfowym.
 
W spółkach energetycznych słyszymy, że panuje tam duża niepewność i oczekiwanie na propozycje resortu energii w sprawie mechanizmu wsparcia dla odbiorców prądu. Z naszych źródeł wynika, że w rządzie trwa obecnie dyskusja  o obniżeniu różnego rodzaju opłat, które wliczane są do rachunku za energię. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie podatku akcyzowego, ale też innych dopłat do energii. Ostateczne rozwiązanie ma być znane w tym tygodniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robotnicy grabią „wenezuelski Orlen”

Tysiące robotników państwowego koncernu paliwowego Wenezueli porzuca swoje miejsca pracy i zabiera co się ...

Stargard: powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków ...

Iran miesza w ropie

Od rana tanieje ropa, bo Iran znów zmienił zdanie i nie ma zamiaru zamrażać ...

Trump wypowiada porozumienie paryskie

USA rozpoczynają procedurę wychodzenia z porozumienia paryskiego – poinformował Sekretarz Stanu Mike Pompeo. Procedura ...

Słoneczny sojusz w walce z tanimi panelami z Chin

Pomimo spowolnienia gospodarczego moc instalacji słonecznych nad Wisłą będzie dynamicznie rosła. Polscy producenci urządzeń ...

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...