W czwartek górnicze związki zawodowe będą rozmawiać z przedstawicielami ministerstwa aktywów państwowych, w tym z wicepremierem Jackiem Sasina.

Od rana w kopalniach trwa referendum strajkowe. Rozmowy zarządu PGG ze związkami odbyły się w czasie referendum. Ponownie jednak bez rezultatu. Rozmowy trwają od listopada. Związkowcy z PGG domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane od września do grudnia weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi - nieoficjalnie mowa była o 1,5 tys. zł jednorazowej wypłaty dla pracowników dołowych i mniejszych kwotach dla pozostałej załogi. Oczekują wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł, wobec 7829 zł obecnie.

Nie oznacza to jednak, że kolejnych rozmów już nie będzie. Na czwartek szefowie pięciu największych związków zawodowych przy PGG otrzymali zaproszenie do Warszawy, gdzie mają spotkać się z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia przed 17 stycznia, wówczas związki zawodowe zapowiedziały blokady przesyłu węgla do elektrowni i ciepłowni.

Czytaj więcej

Porozumienia górników z rządem nie ma. Kopalnie nadal zablokowane