Według wrześniowego badania, zrealizowanego przez Kantar dla Fundacji ProKarton, w porównaniu z poprzednimi latami zdecydowanie większy odsetek Polaków selektywnie zbiera w domu odpady opakowaniowe. W tegorocznym badaniu deklaruje tak 77 proc. badanych, podczas gdy w 2019 roku było to 58 proc. respondentów.
O 9 punktów procentowych wzrósł również poziom wiedzy na temat recyklingu kartonów po płynnej żywności, a ponad połowa badanych Polaków właściwie segreguje ten rodzaj opakowań do żółtego pojemnika, podczas gdy w zeszłym roku było to jedynie 28 proc.
Potrzebna zmiana zachowań i modelu konsumpcji
Dlaczego powinniśmy cieszyć się z tych zwyżek i dlaczego są one tak ważne? Powoli jasne staje się, że konieczna jest gruntowna zmiana nie tylko naszych nawyków i przyzwyczajeń, ale również modelu funkcjonowania produkcji i konsumpcji.
To selektywna zbiórka jest fundamentem, na którym opiera się cały system recyklingu surowców. A ten z kolei jest jednym z filarów gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ, gospodarka cyrkularna).
GOZ pozwala racjonalnie wykorzystywać zasoby naturalne, a co za tym idzie – minimalizować wpływ człowieka na środowisko i chronić bogactwo przyrody. Aby tak się stało, musimy jednak umieć spojrzeć na każdy produkt, w tym opakowanie, z perspektywy całego cyklu życia, od projektowania, przez produkcję, dystrybucję i handel, po konsumpcję, selektywną zbiórkę odpadów i ich recykling.