Zagadnienia ekologii w skali globalnej mają ścisły związek z nawet najmniejszymi działaniami w skali lokalnej, jednostkowej, na poziomie pojedynczych firm, a nawet osób. To one, wspierane przez organizacje międzynarodowe, państwa i uregulowania na tych szczeblach, mogą powstrzymać dramatyczne zmiany klimatu, których skutki mogą być niewyobrażalne.
Grupa Marma®, którą tworzą przedsiębiorstwa o różnych profilach i branżach, od wielu już lat prowadzi działania sprzyjające ochronie środowiska. Na bazie własnych laboratoriów, a także we współpracy z ośrodkami naukowymi, na przykład Politechniką Rzeszowską, prowadzi badania i prace wdrożeniowe nad technologiami umożliwiającymi pełny recykling produkowanych tworzyw sztucznych. Dziś naukowcy są zgodni, że to nie biodegradowalność tworzyw jest właściwą drogą, ale wielokrotne korzystanie z tych materiałów – dawanie im drugiego i trzeciego życia.
W poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań
Takie rozwiązania wdraża Marma Polskie Folie®. Jednorodność folii pod względem składu umożliwia jej ponowne przetworzenie i nad takimi materiałami pracują specjaliści i technolodzy firmy.
Firma szuka alternatywy dla folii PET, aby laminaty były monowarstwowe i dzięki temu łatwe do recyklingu. Rozwiązaniem tego tematu może być folia MDO. MDO (Machine Direction Orientation) to proces polegający na jednoosiowym rozciąganiu wytłaczanej folii polietylenowej w kierunku maszynowym. Działanie to porządkuje łańcuchy polimerowe nadając folii nieosiągalne dla folii nieorientowane właściwości:
- większą sztywność,
- większą przezroczystość,
- większą wytrzymałość,
- mniejszą przenikalność pary wodnej i gazów,
- większą podatność na głębokie tłoczenie.