Cel – poprawa jakości powietrza: Airly

Działający od 2016 r. krakowski start-up, założony przez czterech studentów (dziś absolwentów) krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, ma nie tylko globalne ambicje, ale i globalną misję. Chce zwiększyć świadomość roli jakości powietrza na całym świecie, przyczyniając się do rozwiązania problemu zanieczyszczeń i poprawy jakości życia ludzi.

Publikacja: 26.11.2020 19:00

Założyciele firmy – Wiktor Warchałowski, Aleksander Koniora, Michał Miśka i Michał Kiełtyka – zaczęli swoją przygodę z ekologiczno-technologicznym biznesem od opracowania innowacyjnego czujnika mierzącego jakość powietrza, a dzisiaj oferują rozbudowany Inteligentny System Monitorowania Jakości Powietrza, który pomaga lokalizować źródła smogu. Dane z systemu firma udostępnia za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz interaktywnej mapy zanieczyszczeń online, z której miesięcznie korzystają 2 miliony ludzi.

Jak podkreślają twórcy Airly, dzięki opracowanemu przez ich firmę autorskiemu algorytmowi bazującemu na sztucznej inteligencji, system dostarcza również prognozę jakości powietrza na następne 24 godziny, ze sprawdzalnością sięgającą 95 proc. Dzięki temu samorządy mogą planować działania zmierzające do redukcji zanieczyszczeń np. poprzez czasowe ograniczenie transportu samochodowego,

Dla realizacji planów Airly, która celuje w pozycję globalnego lidera w dziedzinie monitoringu jakości powietrza, kluczowa jest skala działania.

Firma rozbudowuje swoją sieć czujników (ma ich ponad 3 tysiące), a system Airly pozwala sprawdzić jakość powietrza w ponad 2 tysiącach lokalizacji w 32 krajach.

Zainstalowało go dotychczas 600 klientów, głównie korporacyjnych i samorządowych – w Polsce współpracuje z Airly ponad 300 miast i gmin. Dostępna za darmo aplikacja Airly, która przez blog #SeetheAir niedawno została uznana za jedną z najlepszych na świecie, ma 0,5 miliona pobrań.

Firma nie ogranicza się do działalności biznesowej. Zgodnie ze swoją misją prowadzi na swoich profilach w mediach społecznościowych działania edukacyjne dotyczące jakości powietrza w Polsce i na świecie.

—ab

Walka o klimat
Wystartowała rejestracja na PRECOP 28
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Walka o klimat
Mieszkańcy mogą zobaczyć, że smog otacza nie tylko sąsiadów
Walka o klimat
Biznes czeka energetyczna rewolucja
Walka o klimat
Firmy przed odpadową rewolucją
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Walka o klimat
Przywracanie miastom zieleni to nie tylko frajda dla oczu