Do 2050 r. grupa kapitałowa PKN Orlen planuje osiągnąć neutralność klimatyczną, rozumianą jako uzyskanie równowagi pomiędzy emisjami CO2 a pochłanianiem tego związku chemicznego z atmosfery. Deklaracja płockiego koncernu jest pierwszą tego typu złożoną przez firmę paliwową z Europy Środkowej. Wychodzi ona naprzeciw unijnym dążeniom określonym w Europejskim Zielonym Ładzie (the European Green Deal).
W dokumencie tym określono plan działań, który ma pozwolić na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz na przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. W konsekwencji przede wszystkim należy oczekiwać dalszego, dynamicznego wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł energii. Będą one bazą całego systemu zielonego ładu. Coraz większe znaczenie mają też odgrywać biopaliwa i biokomponenty. W tej sytuacji rolę stabilizatora systemu energetycznego, przynajmniej w okresie przejściowym, będzie pełnił gaz ziemny. Spadnie za to znaczenie wszystkich pozostałych energetycznych paliw kopalnianych.
Plany do 2030 r.
Prace zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej będą niewątpliwie wymagały dużo czasu, pieniędzy i determinacji. Co więcej, wiele technologii, które ułatwią ten proces, będzie dopiero opracowywanych. Z tego też powodu Orlen na razie określił przyszłe cele w horyzoncie do 2030 r. Do tego czasu planuje m.in. zredukować o 20 proc. emisję CO2 na posiadanych aktualnie aktywach rafineryjnych i petrochemicznych. Z kolei w energetyce redukcja ma sięgnąć 33 proc. CO2/MWh (dwutlenek węgla na megawatogodzinę) wyprodukowanej energii elektrycznej. W realizację zaplanowanych na najbliższe dziesięć lat celów grupa chce zainwestować ponad 25 mld zł. Będą one współfinansowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane na europejskim rynku kapitałowym. Planowane projekty mają zmierzać do dalszego wzrostu efektywności już posiadanych i działających rafinerii oraz zakładów petrochemicznych. Przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej obecnie istniejących aktywów produkcyjnych zakładają realizację ponad 60 projektów. Do tego dochodzą pilotaże i studia wykonalności m.in. dla zielonego wodoru i wdrożenia tzw. najlepszych dostępnych technik w nowych inwestycjach.
Orlen już dziś ma aktywa predysponujące go do osiągnięcia w przyszłości neutralności klimatycznej. Chodzi głównie o zakłady produkcyjne, które są konkurencyjne na rynku pod względem emisji CO2.
Do grupy należy ponad 50 instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy 450 MW (megawatów). Do tego dochodzą energetyczne bloki gazowo-parowe o mocy ponad 1 GW (gigawat). Orlen to także produkcja niskoemisyjnych paliw. Firma wytwarza duże ilości biokomponentów i biopaliw oraz ma ambicje dalszego istotnego rozwoju ich produkcji. Ponadto koncern posiada w naszym regionie sieć ponad 130 ładowarek samochodów elektrycznych.