Rząd podnosi opłatę paliwową

Fotorzepa, Robert Gardziński

Rośnie opłata paliwowa. Od 1 marca stawka na benzyny zostanie podwyższona o 12,3 proc. Za 1000 litrów benzyn opłata wzrośnie ze 138,49 zł do 155,49 zł. W przypadku olejów napędowych skala podwyżki będzie niższa z 306,34 do 323,34 zł, tj. o ok. 5,5 proc.

Teoretycznie ceny benzyny na stacjach mogłyby wzrosnąć o 2 grosze na litrze. Jednak w praktyce podwyżki opłaty paliwowej mogą być dla kierowców niezauważalne, bo na rynkach ceny paliw spadają i tendencja spadkowa widoczna jest także przy dystrybutorach. Eksperci zakładają, że spadki będą kontynuowane m.in przez oczekiwane spowolnienie w handlu i produkcji spowodowane epidemią koronawirusa i mniejszym zapotrzebowaniem na paliwa.

Opłata paliwowa zasila Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowe są inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, opłata jest podwyższana zgodnie z ustawą z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W poszczególnych latach wysokość stawki opłaty paliwowej zmienia się również na skutek przesunięcia obciążeń pomiędzy podatkiem akcyzowym a opłatą paliwową. – Wynik dla kierowców pozostaje bez zmian, ponieważ globalnie płacą taką samą stawkę. I tak w latach 2015 -2019 stawki opłaty paliwowej były podwyższane o 25 zł za 1000 litr lub kg, a równocześnie stawki podatku akcyzowego od paliw silnikowych w tym samym okresie były zmniejszane o taką samą kwotę – informuje resort.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ameryka wprowadzi nowe sankcje, Schroder grozi USA

Opłacany przez Gazprom były kanclerz Niemiec ostrzegł, że nowe sankcje USA wobec rosyjskiego gazociągu ...

Enea rozważa akwizycje w Polsce

Poznańska grupa energetyczna analizuje możliwość przejęcia Elektrowni Połaniec. Równolegle bada także wpływ na wartość ...

Amnezja ambasadora

Rosyjski ambasador w Niemczech twierdzi, że Rosja nigdy nie wykorzystywała surowców energetycznych jako narzędzia ...

PGNiG odzyskuje odbiorców gazu

W tym roku grupa podpisała już umowy z około 700 nowymi klientami biznesowymi. Polskie ...

PGNiG podało szacunkowe wyniki za 2018 r.

W IV kwartale koncern zwiększył zyski z wydobycia ropy i gazu oraz wytwarzania energii. ...

Przypłyną kolejne statki z amerykańskim gazem

Przez pięć lat z USA do Polski ma trafić dziewięć dostaw LNG. To za ...