Rząd podnosi opłatę paliwową

Fotorzepa, Robert Gardziński

Rośnie opłata paliwowa. Od 1 marca stawka na benzyny zostanie podwyższona o 12,3 proc. Za 1000 litrów benzyn opłata wzrośnie ze 138,49 zł do 155,49 zł. W przypadku olejów napędowych skala podwyżki będzie niższa z 306,34 do 323,34 zł, tj. o ok. 5,5 proc.

Teoretycznie ceny benzyny na stacjach mogłyby wzrosnąć o 2 grosze na litrze. Jednak w praktyce podwyżki opłaty paliwowej mogą być dla kierowców niezauważalne, bo na rynkach ceny paliw spadają i tendencja spadkowa widoczna jest także przy dystrybutorach. Eksperci zakładają, że spadki będą kontynuowane m.in przez oczekiwane spowolnienie w handlu i produkcji spowodowane epidemią koronawirusa i mniejszym zapotrzebowaniem na paliwa.

Opłata paliwowa zasila Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowe są inwestycje w rozbudowę infrastruktury.

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, opłata jest podwyższana zgodnie z ustawą z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W poszczególnych latach wysokość stawki opłaty paliwowej zmienia się również na skutek przesunięcia obciążeń pomiędzy podatkiem akcyzowym a opłatą paliwową. – Wynik dla kierowców pozostaje bez zmian, ponieważ globalnie płacą taką samą stawkę. I tak w latach 2015 -2019 stawki opłaty paliwowej były podwyższane o 25 zł za 1000 litr lub kg, a równocześnie stawki podatku akcyzowego od paliw silnikowych w tym samym okresie były zmniejszane o taką samą kwotę – informuje resort.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Firmy energetyczne bez dywidend, ale rząd na tym nie stracił

Akcjonariusze notowanych na GPW koncernów energetycznych obejdą się – po raz kolejny smakiem. Firmy ...

PGNiG będzie wiercił w Norwegii

Koncern na obszarze koncesji PL838 wykonał zdjęcia sejsmiczne 2D. Teraz szykuje się do przeprowadzenia ...

Drożejąca ropa uderzy w światową gospodarkę

Ceny oscylują już w granicach 80 dolarów za baryłkę Brenta i są najwyższe od ...

Ciekawe, kto zapłaci te 2 biliony dolarów?

Światowa gospodarka straci ponad 2 biliony dolarów w ciągu najbliższych 15 lat. W 43 ...

Rewolucja w sieciach Chile

Południowoamerykańska republika rozpoczyna największe w historii inwestycje w elektroenergetyce. W ciągu czterech lat wyda na ...

Cyfrowa tożsamość rewolucjonizuje branżę energetyczną

Konsumenci chcą wykorzystywać cyfrową tożsamość w kontaktach z dostawcami energii Redukcja kosztów, zwiększona wydajność ...