W wakacje drożyzny na stacjach paliw nie będzie

Fotorzepa, Robert Gardziński

Popyt na diesla i benzyny nadal będzie rósł, a ich sprzedawcy więcej zarobią. Mimo to kierowcy nie powinni obawiać się wzrostu cen.

W Polsce wakacje tradycyjnie są okresem zwiększonego popytu na paliwa, co wynika głównie ze wzmożonej liczby wyjazdów na letni wypoczynek. To z kolei może przekładać się na zwyżkę ich cen. Specjaliści nie widzą jednak powodów do niepokoju.

Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl, do końca roku prognozuje stabilizację cen, bo jego zdaniem obecnie na rynku mamy do czynienia z równoważącymi się czynnikami sprzyjającymi zarówno podwyżkom, jak i obniżkom. – W tej sytuacji nie oczekuję, żebyśmy zobaczyli znaczącą zmianę – nadal poruszamy się w przedziale 5,00–5,10 zł dla diesla i 5,10–5,20 zł dla Pb95. Oczywiście gdyby „konflikt” irański stał się realnym zagrożeniem dla regionalnej stabilności, ceny mogłyby zareagować bardziej nerwowo, ale na razie jest to raczej próba demonstracji sił obu stron – twierdzi Bogucki.

CZYTAJ TAKŻE: Paliwa stanieją, ale na chwilę

W podobnym duchu wypowiada się Rafał Zywert, analityk BM Reflex. – Nic nie wskazuje obecnie na zmianę sytuacji na krajowym rynku detalicznym paliw, przynajmniej do końca lipca ceny paliw pozostaną stabilne, mimo obserwowanych spadków hurtowych cen benzyny i diesla. Obniżki hurtowych cen paliw w kraju to efekt powrotu spadków na rynku ropy – uważa Zywert.

Producenci liczą na zyski

Niechętnie o cenach paliw mówią ich producenci i importerzy. Wszyscy liczą jednak na wzrost popytu i na zwyżkę swoich zysków. PKN Orlen właśnie podał zdecydowanie lepsze od oczekiwanych wyniki finansowe za II kwartał. Dużo więcej, niż liczono, zarobił zwłaszcza na detalicznej sprzedaży paliw. – Dobre wyniki w detalu to m.in. zasługa rosnącej konsumpcji paliw i rozwoju naszej oferty pozapaliwowej – mówi Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen. Dodaje, że do poprawy zysków przyczynił się 4-proc. wzrost sprzedaży na stacjach paliw działających pod szyldami koncernu.

Zwyżki miały miejsce na wszystkich rynkach, na których znajdują się obiekty firmy. W Czechach i Niemczech sprzedaż detaliczna zwyżkowała o 6 proc., w Polsce o 3 proc., a na Litwie o 2 proc. Spółka we wszystkich tych krajach może pochwalić się też wzrostem rynkowych udziałów. Ponadto odnotowała poprawę marż paliwowych. Marże pozapaliwowe wzrosły w Polsce, a na pozostałych rynkach zostały utrzymane na wcześniejszym poziomie.

Dalszego wzrostu konsumpcji diesla i benzyn w Polsce oczekuje Lotos, posiadający trzecią co do wielkości, po PKN Orlen i BP, sieć stacji w naszym kraju. – Popyt na paliwa ciekłe jest ściśle skorelowany z poziomem PKB, liczbą samochodów i strukturą parku pojazdów oraz przeciętnym wynagrodzeniem brutto. Według naszych prognoz konsumpcja paliw ciekłych wzrośnie w całym 2019 roku o niespełna 3 proc. – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik Lotosu. W II połowie roku spółka liczy na wzrost sprzedaży, szczególnie diesla, ze względu na występujące na krajowym rynku zjawisko sezonowości popytu. Ponadto firma zamierza wprowadzić na rynek większe jego ilości z uwagi na bliski koniec realizacji sztandarowej inwestycji, czyli projektu EFRA.

CZYTAJ TAKŻE: Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

Unimot, jeden z największych importerów paliw w Polsce i operator stacji Avia, również jest przekonany o dalszym wzroście rynku detalicznego. – Biorąc pod uwagę dwa dobre pierwsze kwartały roku 2019, można zaryzykować stwierdzenie, że w tym roku padnie rekord, jeżeli chodzi o konsumpcję paliw w Polsce – mówi Robert Brzozowski, wiceprezes ds. handlowych Unimotu. Przypomina, że grupa kapitałowa w I kwartale zanotowała w tym segmencie 30-proc. wzrost przychodów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ambitne cele zduszą przemysł

Zamierzenia polityki klimatycznej UE do 2030 r. to ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki. Unijna ...

Litewska brama dla LNG ze Stanów Zjednoczonych

Klaipedos Nafta podpisała z amerykańskim Freeport dokumenty, które mogą jej dać kluczową pozycję w ...

OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

Wydobycie ropy przez kartel eksporterów jest najniższe od czterech lat. W tym roku apetyt ...

Spada import gazu na Ukrainę

Kolejny rok Ukraina udowadnia, że może importować mniej gazu i że nie musi to ...

Postoją pompy w Ekwadorze

Wydobycie ropy w Ekwadorze nie zostanie szybko przywrócone. Protestujący przeciwko polityce rządu Ekwadorczycy, poważnie uszkodzili ...

PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton ...