Świat potrzebuje coraz więcej platyny

Zwiększa się deficyt platyny na świecie, bo potrzebują jej coraz więcej sektor elektroniki i motoryzacji. Ma to wpływ na ceny tego szlachetnego metalu, ale nadal jest tańszy od palladu.

Publikacja: 10.09.2023 13:44

Świat potrzebuje coraz więcej platyny

Foto: Adobe Stock

Stała podaż w tym roku i przewidywany wzrost popytu o 27 proc. na platynę doprowadzi do deficytu ponad miliona uncji tego metalu. Potrzeby, motoryzacji (platyna jest w katalizatorach spalin) i elektroniki doprowadzą do zmniejszenia rezerw głównie w Chinach do poziomu 5-miesięcznego popytu na świecie — uprzedziła Światowa Rada Inwestycji w Platynę (WPIC).

Platyna dołączyła już do grupy metali strategicznych — litu, niklu i kobaltu — poszukiwanych na świecie do produkcji baterii samochodowych, paneli słonecznych, wież wiatrowych na morzu, sieci przesyłania elektryczności. Rada WPIC podkreśliła w kwartalnym raporcie, że niedobór platyny jest największy w historii pod względem ilości i procentowej wielkości popytu na nią. W 2023 r. łączna oferta powinna być podobna jak w 2022 r. i wyniesie 7,224 mln uncji (mniej o 31 tys. uncji po 31,1 g), natomiast popyt zwiększy się o 27 proc. do 8,23 mln uncji (wzrost o 1,74 mln uncji) — pisze dziennik „La Tribune”.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Surowce i Paliwa
Ślimaczą się prace na największym złożu metali ziem rzadkich Rosji. Putin wściekły
Surowce i Paliwa
Ekolodzy protestują przeciwko kopalni litu. „Nie można uratować niszcząc bioróżnorodność”
Surowce i Paliwa
Kończy się czas na przyjęcie nowych norm jakości węgla. Zależy od tego 9 mld euro
Surowce i Paliwa
Załamanie produkcji stali, żeliwa i rur w Rosji. Huty oligarchów tracą zyskowne rynki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Surowce i Paliwa
Orlen podpisał umowę kredytową o wartości 2 mld euro