Aktualizacja: 05.05.2025 16:00 Publikacja: 10.09.2023 13:44
Foto: Adobe Stock
Stała podaż w tym roku i przewidywany wzrost popytu o 27 proc. na platynę doprowadzi do deficytu ponad miliona uncji tego metalu. Potrzeby, motoryzacji (platyna jest w katalizatorach spalin) i elektroniki doprowadzą do zmniejszenia rezerw głównie w Chinach do poziomu 5-miesięcznego popytu na świecie — uprzedziła Światowa Rada Inwestycji w Platynę (WPIC).
Platyna dołączyła już do grupy metali strategicznych — litu, niklu i kobaltu — poszukiwanych na świecie do produkcji baterii samochodowych, paneli słonecznych, wież wiatrowych na morzu, sieci przesyłania elektryczności. Rada WPIC podkreśliła w kwartalnym raporcie, że niedobór platyny jest największy w historii pod względem ilości i procentowej wielkości popytu na nią. W 2023 r. łączna oferta powinna być podobna jak w 2022 r. i wyniesie 7,224 mln uncji (mniej o 31 tys. uncji po 31,1 g), natomiast popyt zwiększy się o 27 proc. do 8,23 mln uncji (wzrost o 1,74 mln uncji) — pisze dziennik „La Tribune”.
Sankcje na Gazprom i inne rosyjskie koncerny energetyczne i cła w wysokości 500 proc. na towary z krajów, które...
Kijów podał szczegóły tworzonego wspólnie z USA Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy. Będzie on zar...
Kreml chce wydobywać pierwiastki ziem rzadkich w Arktyce, ale nie może. Rosja nie ma ani potrzebnych do tego tec...
Za miesiąc rząd ma ogłosić nowy program poszukiwania surowców krytycznych. Jednak Główny Geolog Kraju studzi nad...
Jeśli ekspertyza wykaże, że projekt eksploatacji złoża jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dzies...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas