Świat potrzebuje coraz więcej platyny

Zwiększa się deficyt platyny na świecie, bo potrzebują jej coraz więcej sektor elektroniki i motoryzacji. Ma to wpływ na ceny tego szlachetnego metalu, ale nadal jest tańszy od palladu.

Publikacja: 10.09.2023 13:44

Świat potrzebuje coraz więcej platyny

Foto: Adobe Stock

Stała podaż w tym roku i przewidywany wzrost popytu o 27 proc. na platynę doprowadzi do deficytu ponad miliona uncji tego metalu. Potrzeby, motoryzacji (platyna jest w katalizatorach spalin) i elektroniki doprowadzą do zmniejszenia rezerw głównie w Chinach do poziomu 5-miesięcznego popytu na świecie — uprzedziła Światowa Rada Inwestycji w Platynę (WPIC).

Platyna dołączyła już do grupy metali strategicznych — litu, niklu i kobaltu — poszukiwanych na świecie do produkcji baterii samochodowych, paneli słonecznych, wież wiatrowych na morzu, sieci przesyłania elektryczności. Rada WPIC podkreśliła w kwartalnym raporcie, że niedobór platyny jest największy w historii pod względem ilości i procentowej wielkości popytu na nią. W 2023 r. łączna oferta powinna być podobna jak w 2022 r. i wyniesie 7,224 mln uncji (mniej o 31 tys. uncji po 31,1 g), natomiast popyt zwiększy się o 27 proc. do 8,23 mln uncji (wzrost o 1,74 mln uncji) — pisze dziennik „La Tribune”.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Surowce i Paliwa
Gazprom na celowniku Białego Domu. Uderzenie w rosyjskie molochy energetyczne
Surowce i Paliwa
Są szczegóły umowy surowcowej USA-Ukraina. Kreml wątpi w ukraińskie zasoby
Surowce i Paliwa
Metale ziem rzadkich niedostępne dla Rosji
Surowce i Paliwa
Rząd rozpocznie poszukiwania złóż surowców krytycznych. Padł termin
Surowce i Paliwa
O wydobyciu soli pod Puckiem KGHM zdecyduje w 2026 roku
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne