Najlepszy kwartał Gazpromu od trzech lat

Adobe Stock

Prawdziwa zima, która w końcu zapanowała w Europie na początku 2021 roku, dała rosyjskiemu dostawcy gazu dobrze zarobić. Eksport skoczył o 30 procent.

Dostawy rosyjskiego gazu do kluczowych klientów Gazpromu ustanowiły 3-letni rekord w pierwszym kwartale 2021 r. – pisze agencja Interfax, powołując się na statystyki koncernu. Przez trzy pierwsze miesiące 2021 r Gazprom wpompował w kierunku zachodnim 52,7 mld m sześc., to o 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Niemcy zwiększyły zakupy rosyjskiego gazu o jedną trzecią w ujęciu rocznym, do 15,54 mld m sześc. Dostawy do Turcji wzrosły o 106 proc. do 7,76 miliardów metrów sześciennych. Polska zwiększyła import o 18,5 proc. do 2,45 mld m sześc. Eksport do Finlandii wzrósł o 67 proc. do Rumunii – o 90 proc., do Bułgarii – o 52 proc., a do Grecji – o 23 proc..

„Głównym czynnikiem korzystnym dla Gazpromu była pogoda, a dokładniej silne mrozy, które nawiedziły Europę. W niektóre dni stycznia i lutego z podziemnych magazynów pobierano ponad 1 miliard metrów sześciennych dziennie, a 15 stycznia odnotowano czwarty dobowy wskaźnik poboru w Europie od 2011 r”, zauważyli eksperci z Centrum Energetycznego Skołkowo.

pipeline/Bloomberg

Ponadto zauważalny był spadek importu LNG, który napływał do Azji, gdzie ceny skoczyły powyżej 1000 dol. za tysiąc metrów sześciennych. W marcu do Unii dostarczono 8 mld m sześc. LNG – o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. W kwietniu w większości krajów, w których zlokalizowane są główne magazyny w Europie, zasoby gazu spadły poniżej 30 proc. W Niemczech – do 26 proc., w Holandii – do 23 proc., we Francji – do 17 proc., w Austrii – do 26 proc. Oznacza to, że latem trzeba będzie zakupić do magazynów do 60 mld m3 gazu.

Jednak sukces Gazpromu w miesiącach letnich będzie zależał od otoczenia globalnego: jeśli ceny europejskie przewyższą ceny azjatyckie lub ceny w tych regionach będą takie same, to gaz skroplony, którego jest dziś na rynku dużo, będzie aktywniej dostarczany do Europa, co oznacza, że ​​konkurencja będzie rosnąć, ostrzegają eksperci Skołkowa.

„Dodatkowo koncernowi będzie niezwykle trudno zapewnić maksymalny poziom dostaw do Europy w celu zatłaczania do podziemnych zbiorników bez rezerwowania dodatkowych mocy na kierunku ukraińskim. Zimą ten czynnik był niwelowany przy pomocy własnych zasobów gazu w PMG (podziemne magazyny gazu) w Europie. Jednak ta strategia nie zadziała przy pustych magazynach ”- piszą eksperci.

Ładunek LNG płynący do Korei Południowej/Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

24-godzinny strajk w elektrowni nuklearnej

Członkowie francuskiej centrali związkowej CGT opowiedzieli się w głosowaniu za rozpoczęciem o godz. 21 ...

Ładowanie e-aut dłużej będzie skuteczniejsze i tańsze

Producenci samochodów na świecie naciskają na rządy, by tworzyły sieci szybkich ładowarek e-aut. W ...

Rząd chce podnieść cenę benzyny

Podwyżka opłaty paliwowej ma być jednym ze źródeł finansowania budowy dróg. Benzyna i olej ...

Gazprom się ugiął

Przyjaciele prezydenta Rosji nie dostaną do Gazpromu tłustych kontraktów o wartości ponad 2,2 mld ...

Niskie ceny ropy hamują łupkowe poszukiwania

Odwierty na Pomorzu zdecydują o takich inwestycjach w Polsce. Dotychczasowe koszty łupkowych odwiertów i ...

Czas ucieka, przyszłość czeka!

Zamiast urządzać polityczne awantury o „pieniądze za praworządność”, potrzebujemy dziś rozmowy o przyszłości – ...