PGNiG wynajęło platformę wiertniczą

Oil drilling platform in the North Sea/Bloomberg

Koncern wraz z Aker BP pozyskał urządzenie dzięki któremu chce wykonać nowe otwory wydobywcze i poszukiwawcze na Morzu Norweskim.

 

PGNiG Upstream Norway, firma zależna od PGNiG, oraz Aker BP podpisały umowę na wynajem półzanurzalnej platformy wiertniczej. Urządzenie o nazwie Odfjell Deepsea Nordkapp wykorzystane zostanie do wykonania odwiertów wydobywczych na złożach Skogul i Ærfugl. Następnie zostanie przetransportowane do wykonania otworu poszukiwawczego na obszarze koncesji PL838. Wszystkie prace będą przeprowadzone na Morzu Norweskim.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG ma kolejne koncesje w Norwegii

PGNiG informuje, że wynajęta platforma jest całkowicie nową jednostką oddaną do użytku dopiero w styczniu tego roku. Jest przystosowana do pracy w ekstremalnych warunkach morskich. Już w kwietniu platforma ma dotrzeć do norweskiego portu w Bergen, gdzie poddana zostanie ostatnim testom przed dopuszczeniem do prac wiertniczych.

Bloomberg

– Nasza wiedza i dotychczasowe doświadczenia pozwoliły nam dobrze przygotować się do przeprowadzenia pierwszego wiercenia w roli operatora na szelfie norweskim. Strategia PGNiG dotycząca dywersyfikacji zakłada znaczące zwiększenie własnego wydobycia gazu w tym rejonie – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Zapewnia, że w przypadku złóż Skogul i Ærfugl koncern, wraz z partnerami na tych  koncesjach, jest coraz bliżej rozpoczęcia wydobycia, które zaplanowane zostało na 2020 r.  Wiercenia na tych obszarach mają się rozpocząć w maju. Operatorem na obu koncesjach jest Aker BP, a PGNiG Upstream Norway posiada w nich odpowiednio 35 proc. i 11,92 proc. udziałów.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG będzie wiercił w Norwegii

Po zakończeniu wierceń przez Aker BP, platforma wiertnicza zostanie przekazana do dyspozycji PGNiG Upstream Norway. Podmiot ten, jako operator koncesji PL838 (ma w niej 40 proc. udziałów) wykorzysta platformę do wiercenia otworu poszukiwawczego na tzw. prospekcie Shrek. Rozpoczęcie prac planowane jest tam pomiędzy 1 września a 30 listopada. Pozostałym wspólnikami na koncesji PL838 są Aker BP i DEA Norge, firmy które mają po 30 proc. udziałów.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG

– Nasza wiedza i dotychczasowe doświadczenia pozwoliły nam dobrze przygotować się do przeprowadzenia pierwszego wiercenia w roli operatora na szelfie norweskim. Strategia PGNiG dotycząca dywersyfikacji zakłada znaczące zwiększenie własnego wydobycia gazu w tym rejonie – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftowa przecena potrwa długo

Za baryłkę ropy gatunku Brent płacono w poniedziałek już tylko 48 dol., czyli najmniej od ...

Specustawa przegłosowana przez Sejm

Przyspieszenie budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu – taki ma być efekt ustawy o ...

Murmańsk zamarza bez gazu

W 300 tys. Murmańsku, rosyjskim porcie nad Morzem Barentsa, temperatura spadła do minus 30 ...

Gazprom woła: kryzys w Europie

Rosjanie przygotowują gazowy kryzys w Europie. Ma nastąpić w styczniu-lutym 2017 r. Celem jest ...

Greenpeace: Szczyt pustych słów

“Jak śmiecie udawać, że robicie wystarczająco, choć niezbędne działania polityczne i rozwiązania nadal nie ...

Regulacje hamują rynek

Branża gazownicza krytykuje przepisy o dywersyfikacji, taryfach i zapasach. Najdłużej i najmocniej krytykowaną regulacją ...