Debiut saudyjskiego Aramco tylko dla swoich

Bloomberg

Zapowiadany jako największy w historii debiut giełdowy – saudyjskiego giganta naftowego Aramco, został poważnie ograniczony. Zamiast w Nowym Jorku, koncern zadebiutuje prawdopodobnie w Rijadzie.

Władze saudyjskie potwierdziły gazecie The Wall Street Journal, że zdecydowały się znacznie ograniczyć giełdowy debiut koncernu Saudi Aramco. Decyzja jest podyktowana po pierwsze obawami natury prawnej a po drugie wzrostem cen ropy, co podważa zasadność wcześniej planowanego wejścia na giełdę.

Aramco miał zadebiutować na jednym z kluczowych parkietów świata, najprawdopodobniej w Nowym Jorku i ściągnąć z rynku rekordową kwotę 100 mld dol. Entuzjastą takiego debiutu był Donald Trump, który publicznie zachęcał Saudów do wybrania właśnie giełdy amerykańskiej.

Jak pisze WSJ proces wejścia na giełdę okazał się bardziej skomplikowany, aniżeli spodziewali się Saudowie. Następca tronu Muhammed ibn Salman, który kieruje gospodarką i Saudi Aramco przemyślał sprawę i uznał, że bezpieczniej będzie ograniczyć debiut do giełdy w Rijadzie (Tadawul). W tym wypadku nie będzie potrzeby ujawniania informacji, których władze Arabii Saudyjskiej od dawna nie chcą upublicznić. Rijad argumentuje, że debiut w ojczyźnie posłuży miejscowej gospodarce i rozwojowi rynku finansowego a udziały w perle korony pustynnego królestwa mogą otrzymać także zwykli obywatele.

Eksperci podkreślają, że debiut na Tadawul także może być też ryzykowny. Giełda jest niewielka i nie jest jasne czy ma wystarczające systemy kontroli i technologie pozwalające na tak gigantyczne IPO. Zmiana miejsca debiutu oznaczać też będzie prawdopodobnie przesunięcie jego daty. Był planowany na październik tego roku, ale teraz eksperci mówią o kwietniu 2019 r.

O debiut Aramco walczą ostro Chiny i giełda w Hongkongu. Byłoby to możliwe, jeżeli chiński kapitał zostałby kluczowym kupującym akcje koncernu z inwestycjami na poziomie dziesiątków miliardów dolarów. Chiny to największy odbiorca arabskiej ropy.

Mogą Ci się również spodobać

Wojna w JSW

W najbliższych dniach rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej może odwołać ze stanowiska prezesa Daniela ...

Gazprom nie zdąży z Nord Stream-2

Dania zbyt późno dała Rosjanom zgodę na przejście gazociągu przez swoje wody. Gazprom musi ...

Największy spadek ceny ropy w historii!

Cena ropy gatunku WTI spadła w poniedziałek wieczorem do rekordowo niskiego poziomu 1,38 dolara ...

Maciej Woźniak: Rekordowy rok dla PGNiG

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Maciej Woźniak, prezes PGNiG.

Upał znów wyłączy prąd

Już w drugiej połowie lipca grożą Polsce takie braki energii jak w lecie 2015 ...

Energetyka spiera się z węglowym gigantem

Znów iskrzy na linii spółki energetyczne – Polska Grupa Górnicza. W tle sporu są ...