Według agencji Bloomberg międzynarodowy trader surowcowy - Trafigura ( singapurska firma z głównymi biurami w Szwajcarii i Singapurze) pomaga w eksporcie rosyjskiego oleju napędowego do Ameryki Łacińskiej. Firma opłaciła fracht tankowca Marlin Aventurine dla dostawy 262 tysięcy baryłek paliwa, dla ekwadorskiego państwowego koncernu naftowego Petroeucador.

Marlin Aventurine został załadowany w rosyjskim porcie Tamań i przybył do Ekwadoru w zeszłym tygodniu. Według Bloomberga, Marlin Aventurine transportował olej napędowy, który można wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej, tankowania statków i jako rozcieńczalnik do oleju opałowego, jednego z głównych produktów eksportowych Ekwadoru.

Petroecuador, który zwykle kupuje paliwo od rafinerii amerykańskich, przyznał, że w Ekwadorze brakuje produktów naftowych. Jednocześnie firma ostrzegała handlowców, że nie mogą wystawić akredytywy na ropę pochodzenia rosyjskiego i to „handlarz musi podjąć ryzyko”.

Oznacza to, że nawet bank centralny Ekwadoru nie może zagwarantować płatności, jeśli Petroecuador wycofa się z umowy, wyjaśnia Bloomberg. Rzecznik Trafigury powiedział agencji, że firma „nie komentuje poszczególnych przesyłek” i nadal przestrzega unijnych sankcji.

W marcu Trafigura zamroziła inwestycje w Rosji. W kwietniu trader poinformował o zakończeniu zakupów surowców energetycznych od Rosnieftu. W lipcu Trafigura ogłosiła wycofanie się z projektu Wostok Oil - wydobycia ropy na rosyjskim Dalekim Wschodzie.