Litwini jeżdżą taniej niż Polacy, a na obu rynkach króluje Orlen

Ceny paliw na Litwie, gdzie największym ich producentem jest Orlen i jego rafineria w Możejkach, spadają piąty tydzień z rzędu i są niższe aniżeli na polskich stacjach.

Publikacja: 02.06.2024 14:51

Portal Delfi policzył, że 27 maja średnia cena oleju napędowego na Litwie wyniosła 1,43 euro/l, a śr

Portal Delfi policzył, że 27 maja średnia cena oleju napędowego na Litwie wyniosła 1,43 euro/l, a średnia cena benzyny 1,52 euro/l.

Foto: Adobe Stock

Litewska Agencja Energetyczna (LEA) poinformowała, że w ciągu ostatniego tygodnia średnia cena benzyny na Litwie obniżyła się o 0,2 proc., a oleju napędowego o 0,5 proc.

„Średnie ceny paliw w naszym kraju spadają piąty tydzień z rzędu – podaje LEA cytowana przez agencję ELTA. Według LEA w tym okresie benzyna potaniała o 0,05 euro/l, a olej napędowy o 0,10 euro/l. Olej jest na Litwie obecnie najtańszy od sierpnia 2023 roku.

Ile za paliwo płacą Litwini, Polacy, Łotysze i Estończycy?

W krajach Unii Europejskiej w zeszłym tygodniu paliwo także taniało: średnia cena benzyny spadła o 0,8 proc., a oleju napędowego o 0,7 proc.. W porównaniu do średnich cen paliw w krajach UE, średnia cena benzyny na Litwie jest niższa o blisko 14 proc. a oleju napędowego o 11,4 proc.

Czytaj więcej

Ceny paliw spadną. Analitycy wskazują kiedy to nastąpi

Portal Delfi policzył, że 27 maja średnia cena oleju napędowego na Litwie wyniosła 1,43 euro/l, a średnia cena benzyny 1,52 euro/l. W ciągu tygodnia benzyna potaniała we wszystkich krajach bałtyckich i krajach sąsiadujących (Polska, Niemcy) o 0,2-1,1 proc. Wyjątkiem jest Estonia, gdzie paliwo podrożało średnio o 0,9 proc..

Litwini podkreślają, że obecnie średnia cena benzyny w Polsce, gdzie także największym koncernem paliwowym jest Orlen, wynosi 1,55 euro/l i jest o 0,03 euro/l wyższa niż na Litwie. Średnie ceny benzyny w Estonii i na Łotwie wynoszą odpowiednio 1,75 euro/l i 1,70 euro/l.

Olej napędowy też tańszy niż w Polsce

Olej napędowy we wszystkich krajach bałtyckich i krajach sąsiadujących potaniał w ciągu tygodnia o 0,2-1,1 proc., z wyjątkiem Estonii, gdzie średnia cena wzrosła o 0,8 proc.. Tu także litewscy kierowcy z autami z silnikiem diesla, płacą mniej niż w Polsce. Obecnie średnia cena oleju napędowego w Polsce wynosi 1,55 euro/l i jest o 12 centów na litrze wyższa niż na Litwie. W Estonii i na Łotwie średnie ceny oleju napędowego wynoszą odpowiednio 1,55 euro/l i 1,60 euro/l.

W skali roku paliwa są obecnie w analizowanym rejonie Bałtyku sporo droższe. Średnie ceny benzyn we wszystkich porównywanych krajach są o 3-7 proc. wyższe niż dwanaście miesięcy temu, a średnie ceny oleju napędowego są obecnie o 3-15 proc. wyższe niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Czytaj więcej

Rosja cofnęła zakaz eksportu benzyn. Zaskakujące tłumaczenie
Paliwa
Kadrowa karuzela w grupie Orlen się rozkręca
Paliwa
Pekin gra rosyjskim gazem. Niezwykły warunek postawiony Gazpromowi
Paliwa
Mała rewolucja w energetyce Unii: rynek bez rosyjskich kopalin i atomu
Paliwa
Obawy o przyszłość grupy kapitałowej Orlen. Wyniki rozczarowały
Paliwa
Unimot wynajmuje w Niemczech magazyny na LPG i olej napędowy
Paliwa
Ceny paliw spadną. Analitycy wskazują kiedy to nastąpi